14 Eylül 2016 15:18

Hepsini sattılar ama memnun kalmadılar

Kurban Bayramı bugün sona eriyor. Bir yıl boyunca bayramı bekleyen besiciler bu sene de umduğunu bulamadı. 

Paylaş

Emine UYAR
İzmir

İzmir Aliağa’da kurbanlık satış pazarında, Ağrı’dan gelenler başta olmak üzere, Kars, Erzurum, Kütahya, Afyon gibi bölgelerden büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricileriyle sohbet ettik. 

Doğan Polatlı Ağrı’dan gelmiş. “Satışlar beklediğimiz gibi olmadı. 20 hayvan getirdim. Aynı memleketteki fiyata satıldı. Hepsini sattım ama masrafı çok. Hamallık yapmış oluyoruz. Bu sene çok sıkıntılı geçti satışlar, 30 yıldır bu işi yapıyorum ama bu seneki kadar kötü bir pazar görmedik. Elimizde malımız kalmadı ama memnun da kalmadık. 2 bin kilometre uzaktan geliyoruz, yol masrafı çok. Kışın bunlara içeride ot veriyoruz, yazın yaylalara gönderiyoruz. Bu ortamda yayla sıkıntısı da çekiyoruz. Güvenlik bölgeleri ilan edildi, yasakladılar. Yem satın alıp besliyoruz o da masrafları arttırıyor. Bu seneki zahmetimiz boşa gitti. Doğu’daki et fiyatları da batıyı yakalamış durumda. Orada da hayvan pahalı” diye bir seneyi özetliyor.      

ZARARINA SATILDI

Doğan Polatl, Ağrı Diyadin’den bir ay önce gelmiş. “Küçükbaş getirdim, hepsi satıldı. Samanın çuvalı geçen yıl 10 lira idi bu yıl 15 liraya aldık. Arpanın çuvalını geçen yıl 50’ye alıyorduk, bu sene 65’e aldık. Bazı arkadaşlarımız zararına verdi. Alım gücü bu yıl çok düşüktü. Küçükbaşta kurbanlık başına 50-100 lira kâr kalmışsa ‘şükür’ diyorlar”  diye yakınıyor. 

Fuat Karakuş Aliağa’da oturuyor. Büyükbaş kurbanlıkları Ağrı’dan getirmiş. “Taban fiyatları yüksek. Yem ve saman fiyatlarının biraz daha aşağı düşmesini istiyoruz. Bir hayvandan ancak 150-200 lira kaldı. O da eziyete değmiyor” diyor   

‘KREDİLERİN FAİZLERİ DÜŞÜRÜLMELİ’

Ağrılı olan ve 35 yıldır Aliağa’da yaşayan bir satıcı, Ağrı’dan satın aldığı küçükbaş hayvanları getirmiş pazara. “Bu sene taban çok pahalı. 450-500’e geldi tanesi memleketten. 4 bin lira nakliye parası verdim. Belediye 500 lira yer parası aldı. Yemi, samanı var. Getirene 600-650’ye mal oluyor. İşçi, emekli kesime 700-800 lira çok geliyor. Vatandaş da haklı, satıcı da. Kurbanlık en çok bu yıl pahalı idi. Üreticilere verilen kredi faizleri yüksek, düşürülmesi lazım” diyor. Aliağalı bir başka satıcı da, “Aslen Diyarbakırlıyız, burada oturuyoruz, hayvanlarımızı burada yetiştiriyoruz. Satışlar kötüydü. Günde 2 ya da 4 saat uyuduk” diyor. 

ÖNCEKİ HABER

Eşi soruşturdu hakim tutukladı

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa