4 ay niye bekledik?

4 ay niye bekledik?

HÜKÜMET ve kamu emekçileri konfederasyonları arasında devam eden toplusözleşme görüşmelerinde zam teklifi ilk yıl için yüzde 3+3, ikinci yıl içinse yüzde 2+3 olarak geldi. Kamu emekçilerinin taleplerini karşılamaktan uzak olan bu teklifi Kocaeli’de KESK’te örgütlü bulunan kamu emekçilerine s

HÜKÜMET ve kamu emekçileri konfederasyonları arasında devam eden toplusözleşme görüşmelerinde zam teklifi ilk yıl için yüzde 3+3, ikinci yıl içinse yüzde 2+3 olarak geldi. Kamu emekçilerinin taleplerini karşılamaktan uzak olan bu teklifi Kocaeli’de KESK’te örgütlü bulunan kamu emekçilerine sorduk.
Eğitim-Sen üyesi İlker İnmez, enflasyonun yüzde 11 olduğu, elektrik ve doğalgaz zamlarının yüzde 10’ların üzerinde yapıldığı bir dönemde yüzde 3 zam önerisinin kabul edilmez olduğunu dile getirdi.
İnmez, “Bunun başka bir açıklaması yok. Zaten biz hükümetten böyle bir teklif bekliyorduk. Eğer hükümet kamu emekçilerini düşünüyor olsaydı, 4688 sayılı yasadan başlamak üzere bizlerin görüşlerini dikkate alır ve böyle bir zam oranı içinde 4 ay boyunca beklemezdi” diye konuştu.
SES üyesi Mustafa Yıldız ise “Bir orta oyunu oynanıyor.
Memur-Sen ile hükümet arasındaki orta oyununu izliyoruz. Biz biraz daha yüksek bir rakam bekliyorduk ama hükümet bu sefer çok düşükten açtı zam teklifini büyük ihtimalle ölümü gösterip sıtmaya razı etmek istiyor. Ama bu yaşananlara karşı tepkisiz kalmayacağız” dedi.
Teklif edilen rakamın insanca yaşam koşullarının sağlanması için yeterli olmadığını dile getiren BES üyesi Yıldız Buğdacı, “Biz herkesin insanca koşullarda yaşamasını savunuyoruz. Bunun için de yüzdelik rakamlardan ziyade gerçek bir toplusözleşme hayata geçirilmelidir. Biz yüzdelik oran değil masada söz hakkı istiyoruz” diye konuştu.
(Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net