13 Eylül 2016 17:33

Göz ameliyatı olan hastalarda enfeksiyon

Adana’da özel bir hastanede göz ameliyatı olan çok sayıda hastada enfeksiyon ortaya çıktı.

Paylaş

Adana’da özel bir hastanede göz ameliyatı olan çok sayıda hastada enfeksiyon ortaya çıktı. Yaşanan skandalın ardından hastanenin ameliyathanesi 15 gün süreyle kapatıldı, görme kaybı yaşayan hastalar ise daha ileri tedavi için başka hastanelere sevk edildi.

Kentteki özel bir göz hastanesinde 5 Ağustos’ta, Emine Demir, Zeynep Yakıcı, İbrahim Tufan, Ayşe Alpaslan, Hayriye Başbuğu, Gülhan Karataş ve Nevin Kaygusuz gibi çok sayıda hasta katarakt ameliyatı oldu. Dr. A.H.B. tarafından ameliyata alınıp taburcu edilen hastaların bir kısmı, operasyon yapılan gözlerinde ağrı, batma, akıntı ve kaşıntı şikayetiyle yeniden hastaneye başvurdu. Yapılan incelemede, hastaların gözlerinde enfeksiyon oluştuğu ve iltihaplandığı belirlenerek tıbbi tedaviye başlandı. Bazı hastalara serum takılıp ilaçlı tedavi uygulanırken, bazılarına da cerrahi operasyonlar gerçekleştirildi. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hasta yakınlarının şikayeti üzerine Adana İl Sağlık Müdürlüğü de olayla ilgili soruşturma başlattı. Görevlendirilen 3 göz doktoru, ameliyat edilen hastaları muayene ederek daha ileri tedavi için 16 Ağustos’ta Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalına sevk etti. Bu hastanede bazı hastalar tedavi altına alınırken, durumu kritik olanlar İstanbul ve Ankara’daki üst hastanelere yönlendirildi. İdari soruşturma kapsamında ameliyatın yapıldığı hastanenin ameliyathanesi 15 günlüğüne kapatılırken, enfeksiyonun engellenmesi için hastanede gerekli önlemlerin alınması sağlandı.

SORUMLULAR HESAP VERSİN’

İdari soruşturma sürerken 7 hasta, görme kaybı yaşayıp mağdur olduklarını belirterek Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Hastanede her iki gözünden katarakt ameliyatı yapılan 7 çocuk annesi 59 yaşındaki Emine Demir, enfeksiyon nedeniyle görme kaybı yaşadığını anlattı. Emine Demir, “Bunun sorumlularından hesap sorulsun, kimsenin yaptığı yanına kalmasın, adalet yerini bulsun” dedi.HASTANE

HASTANE ‘HEKİM HATASI YOK’ DEDİ

Hastanede enfeksiyon oluştuğunu dile getiren hastane yöneticileri ise, hekim ve ameliyat hatası bulunmadığını ileri sürdü. Söz konusu enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığını vurgulayan hastane yönetimi, olayın adliyeye yansıdığını, soruşturma sonrasında gerekenlerin yapılacağını duyurdu.

ÖNCEKİ HABER

Mahkeme kararıyla ‘ikinci’ istismar

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa