12 Eylül 2016 16:27

Kadınlar Gazze ablukasına karşı gemi kaldırıyor

Dünyanın farklı yerlerinden, Gazze üzerindeki ablukaya karşı olan kadınlar Gazze’ye bir Kadın Gemisi kaldırıyor.

Paylaş

Dünyanın farklı yerlerinden, Gazze üzerindeki ablukaya karşı olan kadınlar Gazze’ye bir Kadın Gemisi kaldırıyor. Yarın Barselona’dan yola çıkacak olan Kadın Gemisi İsrail’in Gazze şeridine uyguladığı ablukaya karşı yola çıkacak.

FİLİSTİNLİ KADINLARLA BULUŞACAKLAR

Yarın Barselona’dan yola çıkacak olan Amal (Umut) ve Zaytuna (Zeytin) adlı gemiler Barselona Limanındaki Bosch i Alsina rıhtımından yola çıkacak. Etkinlikleri Women’s Boat to Gaza (Gazze Yolunda Kadın Gemisi), Rumbo a Gaza (Gazze’ye Yelken Açma), Freedom Flotilla Coalition (Özgürlük Filosu Koalisyonu) düzenliyor, Barselona Belediyesi ile Fundación Esperanzah (Umut Vakfı)!, Prou Complicitat amb Israel (İsrail’le Suç Ortaklığına Son), BDS, Pallasos en Rebeldía (Palyaçolar İsyan’da) da destek oluyor.

‘ABLUKA EN ÇOK KADINLARI ETKİLİYOR’

BDS Türkiye’nin sitesinde yer alan habere göre, (Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi) gemide bulunacak kadınlar arasında İsveç Sol Partiden parlamentoya giren Jeannette Escanilla da var. Daha önce, Batı Şeria’yı ziyaret etmiş ve Gazze şeridine gitmek üzere Stokholm’den yola çıkmış olan Estelle gemisinde de yer alan Escanilla, uluslararası dayanışmanın altını çizerek ablukanın en çok kadınları ve çocukları mağdur ettiğini vurguladı. 1980 yılında Nobel ödülünü kazanmış olan Arjantinli insan hakları eylemcisi, Latin Amerika’da askeri diktatörlüklere karşı şiddetsiz mücadele etmiş olan Adolfo Pérez Esquivel de Gazze Yolunda Kadın Gemisi’ni destekleyenler arasında. Gemiye Kanada’dan, Belgesel Yönetmeni Eva Manly, Emekli Öğretim Görevlisi Marilyn Porter ve Sosyal Hizmet Görevlisi Wendy Goldsmith katılıyor. Goldsmith aynı amanda Gemi’yi örgütleyenler arasında. Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead MacGuire (Kuzey İrlanda), Yeşiller Partisi Milletvekili Marama Davidson (Yeni Zelanda), Senaryo ve Oyun Yazarı Naomi Wallace (ABD), Sporcu ve Akademisyen Gerd von der Lippe’nin (Norveç) yanı sıra eşini Mavi Marmara baskınında kaybetmiş olan Sporcu ve Antrenör Çiğdem Topçuoğlu da yer alacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye’de ateşkes tutar mı?

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa