MHP’den AKP’ye tutuklu vekil tepkisi

MHP’den AKP’ye tutuklu vekil tepkisi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AKP’nin tutuklu vekillere ilişkin CMK 100. maddede yapılması istenen değişikliği olumlu bulmadığını açıkladı.AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, önceki gün geç saatlere kadar süren MYK toplantısı sonrasında tutuklu vekillere ilişkin CHP, BDP ve MHP’nin

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AKP’nin tutuklu vekillere ilişkin CMK 100. maddede yapılması istenen değişikliği olumlu bulmadığını açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, önceki gün geç saatlere kadar süren MYK toplantısı sonrasında tutuklu vekillere ilişkin CHP, BDP ve MHP’nin yaptığı öneriyi değerlendirdi. Çelik, üç muhalefet partisinin, tutuklu milletvekillerinin tahliyesi amacıyla CMK’nin 100. maddesinde değişiklik önerileriyle ilgili olarak, “5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. maddesinde üç muhalif partinin önerdiği tarzda bir değişikliğin olması halinde, bunun çok farklı ve olumsuz hukuki sonuçlar doğurabileceği ve böyle bir düzenlemenin suistimale son derece müsait olabileceği sonucu çıkarılmıştır” dedi. Çelik, toplantıda partinin hukukçu kurmaylarının bir rapor sunduğunu ve bu rapor sonucunda AKP’nin muhalefet partilerinin önerisine olumlu bakmadığını belirtti.

MHP: AKP AYDINLATMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP MYK’da, muhalefetin tutuklu vekil önerisinin reddedilmesine ilişkin, “Sayın Başbakan veya AKP yöneticileri sakıncalı unsurların neler olabileceği konusunda kamuoyunu aydınlatmalı. Eğer bunun sakıncalarının çok büyük olduğunu düşünüyor ise o zaman yargıyı harekete geçirerek orayı daha hızlı çalıştırabilecek imkanları yargıçlarımıza sağlamak suretiyle sorunun kökten çözülmesi tercih yolunu bulmasında yarar vardır” dedi.

Bir basın mensubunun, “Tutuklu milletvekilleri sorununun şu aşamada tamamen rafa kalktığını söyleyebilir miyiz?” sorusuna da Bahçeli, “Kalkmaz efendim. Onlar bizim milletvekillerimizdir. Milletvekilleri olduğu müddetçe tutukluluk kavramıyla milletvekili özde ve sözde bağdaşmaz onun için sorun devam edecektir” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net