15 Mayıs 2012 07:02

Kocaeli Üniveristesi'nde soruşturmalara protesto

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri üniversite yönetimi tarafından 56 öğrenciye açılan soruşturmayı protesto etti. Öğretim görevlileri ve velilerin de destek verdiği eylemde hukuksuzluğa sessiz kalınmayacağı belirtildi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6 Nisan Cuma günü Kocaeli Üniversitesine gerçekleşt

Kocaeli Üniveristesi'nde soruşturmalara protesto

Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 6 Nisan Cuma günü Kocaeli Üniversitesine gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde Rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen öğrencilere orantısız güç kullanan polis 49 öğrenciyi gözaltına almıştı. Yaşanan olayları 10 Nisan günü rektörlük önünde bir basın açıklaması ile protesto etmek isteyen öğrencilere ise özel güvenlik saldırmıştı.

Yaşanan bu sürecin ardından her iki eyleme katılan toplam 56 öğrenciye soruşturma açıldı. Üniversite yönetimi ve polis iş birliği ile gerçekleşen olaylara ve açılan soruşturmalara karşı öğrenciler, öğretim görevlileri ve ailelerin katıldığı bir basın açıklaması ile tepkilerini ortaya koydu. Öğrenciler adına konuşan Merve Arısoy, öğrenciler olarak en demokratik haklarını kullandıklarını belirterek “Açılan soruşturmalar ve davalar tamamen keyfi ve hukuksuzdur. Bu süreçte yapılan üniversite ve polis iş birliği üniversitenin özerkliğini tartışılır hale getirmiştir. Tüm bunlara karşı bu soruşturmadan herhangi bir uzaklaştırma veya benzeri bir sonuç çıkması durumunda hukuksal süreç devreye girecektir. Bizler üniversitemizden hiçbir zaman ayrılmayacağız” dedi. Aileler ve öğretim görevlileri de yaptıkları açıklamalarda yapılan hukuksuzluklara sessiz kalınmayacağını vurguladı.

Öğrenciler yapılan basın açıklamasının ardından toplu bir şekilde üniversite yönetimine haklarında açılan soruşturmalar için savunma vermeye gittiler. Fakat üniversite yönetiminin öğrencilere savunmalarını almadan önce suçlamalarla ilgili dağıttığı bildirimlere “üniversite yönetimine hakaret”i eklediği görüldü. Öğrenciler daha önce kendilerine gönderilen bildirimde bu yönde bir suçlama olmadığını belirterek tepki gösterdiler. (Kocaeli/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

BDP Grup toplantısı iptal edildi

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa