09 Eylül 2016 16:54

‘AKP eğitime darbe girişiminde bulunmuştur’

Eğitim Sen Bursa Şubesi yaptığı açıklama ile 11 bin 285 eğitim emekçisinin açığa alınmasını kınadı.

Paylaş

Eğitim Sen’in bugün yurt genelinde kamudaki açığa almaları protesto etmek için Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapmak istediği basın açıklaması Valilik tarafından il genelinde yapılacak tüm eylemlerin yasaklaması yüzünden Eğitim Sen Bursa Şubesinde gerçekleştirdi.

8 Eylül tarihinde 11 bin 285 öğretmenin iktidar ve siyasi uzantılarının algı operasyonu ve hükümetin darbe fırsatçılığı sonucu açığa alındığını söyleyen Bursa Eğitim Sen Şube Başkanı Cihat Uygur; “ Devleti ve eğitim sistemini kendi siyasal ideolojik çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmak isteyenler, karşılarında duracak hiçbir muhalif, örgütlü güç istemedikleri için eğitime darbe girişiminde bulunmuştur. Yıllardır sendikal eylemlerimizden rahatsız olan ve siyasi komplolarla, örgütlü gücümüzü dağıtmak isteyen darbe fırsatçısı mülki amirler ve yandaş sendika işbirliği ile hazırlanan listeler, MEB tarafından onaylanarak yeniden illere gönderilmiştir” dedi.

Kamudan hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan bütün eğitim emekçileri görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyleyen Uygur; “ Örgütlü mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız saldırı, bütün sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalıdır. Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadeleden vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Tüm emek ve demokrasi güçlerini, her türlü baskıya rağmen siyasi iktidara değil halka hizmet eden; emek, demokrasi ve barış mücadelesinde asla geri adım atmayan eğitim emekçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Gözaltındaki avukatlara Barolardan destek

SONRAKİ HABER

Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa