09 Eylül 2016 15:22

Eğitime OHAL darbesi her yerde protesto ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin 250 eğitim emekçisini açığa almasına karşı yurdun dört bir yanında eylemler yapılıyor.

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 bin 250 eğitim emekçisini açığa almasına karşı yurdun dört bir yanında eylemler yapılıyor.

ANKARA

Eğitim Sen'in kamudaki tasfiyelere karşı Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapmak istediği oturma eylemine izin verilmedi.
Eğitim Sen Ankara Şubeleri kamuda on binlerce kişinin ihraç edilmesi ve açığa alınmasına tepki göstermek için Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya geldi.  Ancak polis basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapılmasına izin vermedi.
Eğitim Sen bunun üzerine oturma eylemi yaparak basın açıklamasını okudu. Burada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “İhraç edilen arkadaşlarımız için dün burada eylem yaparken 11 binin üzerinde eğitimcinin açığa alınacağını öğrenmiştik. Bu açığa almalara bakıldığında birçok ilde yüzlerce arkadaşımızın açığa alınmaya alındığı tebliğ edilmeye başlandı. Bakanlıkla yaptığımız görüşmede tüm tebliğlerin bizimle de paylaşılmasını da istedik” dedi. Özellikle son olarak 11 bin kişinin açığa alınmasıyla ilgili hiçbir soruşturma yürütülmediğine dikakt çeken Karaca, tüm bu haksızlıklara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

İZMİR

İzmir’de Eğitim Sen üyeleri açığa almaları oturma eylemi ve basın açıklamasıyla protesto etti.
“Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları atan öğretmenler, saldırıları örgütlülükleri ve halkı mücadeleleriyle püskürteceklerini  belirtti.

ADIYAMAN

Adıyaman’da eğitim emekçileri, Demokrasi Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Eğitim Sen Şube Eş Başkanı Ayşegül Yücetaş okudu. Açığa almalara ve AKP’nin ‘cadı avı’na tepki gösterilen eylemde, baskıcı politikalara boyun eğilmeyeceği vurgulandı.
Eğitim emekçileri “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz”, “Yılgınlık yok direniş var” sloganları attı.

TARSUS

Egitim Sen Tarsus Şubesi kamudaki açığa almalarla ilgili Yarenlik alanında basın açıklaması yaptı.  “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Yasemin Yücel okudu. Yücel, “Nereden ya da kimden gelirse gelsin örgütlü mücadelemizi hedef alan her türlü girişimin karşısında direnmeye devam edeceğiz. Barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

KOCAELİ

Eğitim öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala 8 Eylül tarihinde 11 bin 285 öğretmen açığa alındı. Eğitim Sen Kocaeli Şubesi yaşananları “İktidar ve siyasal uzantılarının algı operasyonu ve Hükümetin darbe fırsatçılığı” olarak nitelendirdi.
Eğitim Sen Kocaeli Şubesinde Şube Başkanı Suca Omurca’nın yaptığı açıklamada Hükümetin kendisine muhalif herkesi ‘Terör suçu’ ile ilişkilendirerek kamuoyu desteğini arkasına almaya çalıştığı ifade edildi. Açığa almaların açık bir infaz olduğunu belirten Omurca, “Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir ‘yargısız infaz’dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı yoktur. Söz konusu operasyonun hukukla, adaletle açıklanacak hiçbir yanı yoktur” dedi.
Örgütlü mücadelelerini hedef alan saldırıların karşısında duracaklarını aktaran Omurca, “Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her tülü yasa dışı girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadeleden vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakırtepe Altın Madeni mühürlenerek kapatıldı

SONRAKİ HABER

28 yıl sonra cezaevinden çıkan oğluna kavuşan Semiha Tuğan hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa