15 Mayıs 2012 09:34

Salı yine baskınlarla başladı: 62 gözaltı

Kronikleşen "Salı sabahı gözaltıları" bugün de sahnede. İstanbul, Van, Mersin, Balıkesir ve Şırnak güne gözaltı terörüyle uyandı. En az 62 gözaltı var.İstanbul'da "KCK" adı altında Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinin de aralarında bulunduğu birçok yerde evlere baskın düzenlend

Salı yine baskınlarla başladı: 62 gözaltı

Paylaş

İstanbul'da "KCK" adı altında Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinin de aralarında bulunduğu birçok yerde evlere baskın düzenlendi. Polis baskınlarında en az 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Van ilçelerinde ise belediye meclis üyeleri ile BDP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. "KCK" adı altında İstanbul'un Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü başta olmak üzere çok sayıda ilçesinde operasyon düzenlendi. BDP ve Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda aralarında çocukların da bulunduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, gözaltına gerekçelerine ailelerine herhangi bir açıklama yapılmadığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında BDP Esenyurt İlçe yöneticisi Engin Çelik, BDP üyeleri Burhan Kisak, Ş.D. adlı çocuk, Mesut Karçik ve Harbi Adıyaman'ın da bulunduğu öğrenildi.

VAN'DA DA EŞ ZAMANLI BASKIN

Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla sabah saatlerinde Muradiye, Çaldıran ve Erciş'te eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Evlerin didik didik arandığı baskınlarda Muradiye İlçesi'nde Belediye Meclis üyeleri Bahattin Sayan ve Songül Akbulut gözaltına alındı. Çaldıran'da ise geçtiğimiz yıl oğlu askerler tarafından infaz edilen İbrahim Atabay'ın babası MEYA-DER İlçe Temsilcisi Gafur Atabay gözaltına alındı. Aynı saatlerde Erciş İlçesi'nde düzenlenen ev baskınlarında ise Çelebibağı Belde Başkanı Nuri Tunç, BDP eski İlçe yöneticisi Şevket Ulugana, KURDÎ-DER Yöneticisi Necmettin Açık, MEYA-DER Erciş Temsilcisi Zeki İşcan, BDP Çelebibağı eski Belde Başkanı Mehmet Gürbüz, BDP Erciş İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Geçer, DTK üyesi Abdurrahman Çağan, KURDÎ-DER İlçe Yöneticisi Ömer Sayıner, DTK üyesi Cevdet Avcı, KURDÎ-DER Şube Başkanı Cevdet Zilanlı, TUYAD-DER Erciş Temsilcisi Fevzi Can, Belediye Meclis üyesi Mahmut Çelebi, BDP eski İlçe Yöneticisi Abdulah Akın, esnaf Nevzat Zilanlı ile Sadık İş ve Bahattin Gezer ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 20 kişi Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

BALIKESİR VE ŞIRNAK'TA DA OPERASYON

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından yapılan ev baskınlarında aralarında BDP yöneticileri ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu en az 14 kişi gözaltına alındı. Şırnak'ın İdil İlçesi'nde de 2 BDP yöneticisi gözaltına alındı. Sabah saatlerinde Balıkesir ile ilçeleri Bandırma, Edremit ve Ayvalık'ta polis tarafından yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yapılan aramaların ardından haklarında gözaltı kararı bulunan BDP Edremit İlçe Örgütü üyesi Ramazan Ekinci, BDP Ayvalık İlçe Yöneticisi Sebahattin Enüştekin, BDP Bandırma İlçe Yöneticisi İrfan Aşar, Bandırma'da kalan Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Emrah Seçil gözaltına alındı. Ayrıca il merkezinde yapılan ev baskınlarında da en az 10 üniversite öğrencisinin gözaltına alındığı öğrenildi. Baskınların gerekçesi öğrenilemezken gözaltı sayılarının artabileceği kaydedildi. Şırnak'ın İdil İlçesinde gece saatlerinde Aşağı ve Yukarı mahallede evlere baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil ve özel harekat polisinin katıldığı baskınlarda BDP İlçe Yöneticisi Ekrem Şavlı gözaltına alındı. Aynı anda BDP İlçe Yöneticisi Yasin Öztaş'ın da evine baskın düzenlendiği ve Öztaş'ın evde olmadığı öğrenildi. Öztaş'ın Cizre'de gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemeyen Şavlı ve Öztaş'ın İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi.

MERSİN'DE 6 GÖZALTI DAHA

Mersin'in Akdeniz ile Toroslar ilçelerinde sabaha karşı çok sayıda eve baskın düzenlendi. Baskınlar sonucu en az 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. "KCK" adı altında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltına alınanların aileleri hukuki yardım için İHD Mersin Şubesi'ne başvuruda bulundu.

Dün de kentte 3'ü çocuk toplam 5 kişi daha gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Üniversite bu ayıba ortak olmamalı

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa