14 Mayıs 2012 21:33

Çocuk gelinlere paralı eğitim

4+4+4 yasasının kabul edilmesinden sonra, üçüncü “4”ün (orta eğitim kısmının) yönetmelik taslağı kamuoyuna sızdı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “haberi olmadığını” söylese de taslak, eğitimi paralı hale getirmenin noktasını koymak üzere bekletiliyor. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, taslağı

Çocuk gelinlere paralı eğitim

Paylaş
Musa Biçer

“Okullar olmasa maarif ne güzel yönetilir” anlayışındaki taslak yönetmeliğinin bütününe bakıldığında içerik olarak bir değişiklik yok. Eğitimi piyasaya sunmanın, paralı hale getirmenin argümanlarının çoğaltılıp güçlendirildiği taslak mevcut durumu daha kötüleştiren, sorunları çoğaltan bir içeriğe sahip.

DEVAMSIZLIK HAKKI ÇOĞALTILMIŞ

Binlerce okulda yapılan ders faaliyetlerinin yıllık toplam sürecinde (180 gün) öğrencilerin okula gelmemesini özendirici, devamsızlık süresini artıran (Okula 180 günün 4’te 1’i kadar yani 45 gün devam etmeyebilirsiniz) uygulamalar getiriliyor.

BEN YAPARIM OLUR

Taslakta “Ben yaparım olur” zihniyeti ile öğretmen, hizmetli, memur ve sendika temsilcilerine yönetimde hiç yer verilmemiş. (Öğretmenler kurullarına okul aile birliği ve okul öğrenci temsilcileri gözlemci katılabiliyor.)

ERKEN EVLENMEMİNİN YOLU AÇILIYOR

Yönetmelik taslağında lise öğrencilerinin evlenmesinin önü açılıyor. “Okula devam ederken evlenen öğrencileri sistem otomatik olarak açık liseye kaydedecek”, denilerek tepkiyi yumuşatmaya yönelik bir girişim içine de girilmiş. Ama burada önemli olan çocuk gelinlerin sayısının artmasında bakanlığın aldığı roldür.

GÜVENLİKÇİ ZİHNİYET SÜRÜYOR

Yine taslakta okul ve alanlarında güvenliğin sağlanması amacıyla kamera ve alarm sistemi kurulması zorunlu hale getiriliyor. Oysa bu uygulamanın yıllardır yaygın olarak okullarda yapıldığı bilinmektedir. Bu uygulamanın eğitime-öğretime nitelik olarak bir katkısının olmadığı biliniyor. Ama MEB sürece “güvenlikçi” olarak bakıyor.

LİSELER BAHÇIVAN ÇALIŞTIRABİLECEKMİŞ!

Türkiye’de sayısı binleri bulan lise, meslek lisesi okul bahçelerinde bahçıvan çalıştırılabileceği ifade edilmektedir. Aynı şekilde beslenme ile ilgili “yemek için diyetisyen, sağlık hizmetleri için hemşire çalıştırılabileceği de belirtiliyor. Ülkede kişi başına düşen yeşil alan metre karesi daralırken insanın “yeşilliği olan bahçeli okul/lise kaldı mı ki?” diye MEB’e sorası geliyor.

SINIFLARDAKİ ÖĞRENCİ SAYISI AZALTILIYOR

Taslakta sınıfların 30’ar kişi ders saatinin 40 dakika olacağı belirtiliyor. Bölgeler arası dengesizlik bir tarafa, aynı okuldaki sınıflar arasında bile öğrenci sayılarındaki eşitsizliği giderememişken sınıfların öğrenci sayılarının azaltılması nasıl olacak belli değil.

ÖĞRETMENLERE MESLEKİ ÇALIŞMA

Öğretmenler için (lise) eğitim-öğretim yılının hemen bitiminde iki hafta ve yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan hemen önce iki haftalık “mesleki” çalışma getiriliyor. Öğretmenleri tembel olarak gören, tatillerinin de fazla olduğunu söyleyen MEB, öğretmenlerin günlük çalışma mesai saatlerinin arttırılmasına yönelik  girişimlerin de böylece yönetmelikle halledilmiş oluyor.

SINIF GEÇME KOLAYLAŞTIRILIYOR

Öğrencilerin devamsızlığı arttırılırken zayıf olan derslerinin sayısı çok olsa da sınıf geçme kolaylaştırılıyor. (Sınıf seviyesi gözetmeksizin dört, alt dersler dahil altı dersten fazla başarısız dersi olanlar başarısız sayılırlar.)
Öğrencilerin yazılı sınavlarda başarısı yüzde 50’nin altında olursa sınav tekrar ediliyor ve öğrencinin aldığı yüksek not geçerli oluyor.
Kurs, dershane, özel ders, etüt merkezi vb. eğitim öğretimin çarpıklığının ürünü olan uygulamalar yine gözden kaçırılmış!

STAJ SÖMÜRÜSÜ İÇİN SÜRE ARTIRILIYOR

Meslek liselerinde yılda 300 saat olan staj süresi çocuk işçiliği ve sömürüsünü kolaylaştırmak için 320 saate çıkarılıyor.
Seçmeli ders uygulaması devam ediyor. Öğretmen bulunabilirse fen matematik dersleri “yabancı dil” ile öğretilecek. Öğretmenlere nöbet ve kulüp görevleri de taslakta bulunuyor.
Tam yıl/tam gün eğitim öğretim anlamında seçilen zaman dilimi günlük olarak sabah 07.00 gece 24.00 seçilmiş. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDK ezilenlerin umudu ve geleceğidir

SONRAKİ HABER

Danimarka’da mülteciler için eylem yapanlara polis saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa