Rahibe Teresa: Yoksulların değil yoksulluğun azizesi

Rahibe Teresa: Yoksulların değil yoksulluğun azizesi

Rahibe Teresa bugün azize ilan edildi. Ancak onun gerçekte neleri temsil ettiği konusunda herkes bu kadar net değil.

Soutik BISWAS
BBC Mundo

Hindistan Kalküta’da yoksullarla birlikte çalışan Katolik Rahibe Teresa, azize ilan edildiğinde, bilime ve mantığa karşı duruşuna yönelik eleştiriler hâlâ sürüyordu.  

Nobel Barış ödüllü dindar kadın, 1997’de 87 yaşında yaşamını yitirdi. 1950’de Hayırsever Misyonerler Cemaatini kurdu, cemaatin bugün tüm dünyada 3 binden fazla rahibesi bulunuyor. Düşkünler için evler, aşevleri, okullar, cüzzamlılar için barınaklar ve terkedilmiş çocuklar için yuvalar oluşturdu ve kentin en yoksul mahallelerindeki çalışmaları için kendisine Yoksulların Azizesi deniyordu.

Fakat önemli sayıda eleştiriye de maruz kaldı.

RAHİBENİN ÇALIŞMASINA SERT ELEŞTİRİLER

İngiliz Yazar Christopher Hitchens, hakkında “kökten dinci, siyasi aktivist, eskinin vaizi, dünyanın seküler güçlerinin iş birlikçisi” diye yazdı. Hitchens, 1995 yılında Rahibe Teresa’nın yaşamı üzerine yazılan “Misyonerin konumu” broşüründe çok değinilmesi nedeniyle “acı çekme kült”ünü, kenti bir ‘cehennem deliği’ olarak tasvir etmesini ve diktatörlerle ilişkisini eleştiriyordu. Hitchens ayrıca, rahibe ile ilgili şüphelere dikkat çektiği ‘Cehennem Meleği’ isimli bir belgesel de çekti.

Çok sonra, 2003 yılında, Londra’ya yaşayan doktor Aroup Chatterjee, cemaati ile bağlantısı bulunan 100 kişi ile röportaj yaptıktan sonra Rahibe hakkında oldukça sert bir eleştiri yayınladı.

Diğer şeylerin yanı sıra örneğin açtığı merkezlerdeki korkunç hijyen eksikliğine–derialtı iğnelerinin tekrar tekrar kullanılması- ve bu merkezlerdeki bakım kaosuna saldırdı.

Bugün Miami’de yaşayan ve 2008’de iki aylığına Rahibe Teresa’nın Kalküta’daki  yavularından birinde gönüllü olarak çalışan Hemley González, “organizasyonun korkunç ve ihmalci tutumunu ve yapılan işle ilgili kamuoyunun genel görüşünün bu çalışmayla çelişkisini görünce” ne kadar etkilendiğinden bahsediyor.

‘YOKSULLUĞUN TEŞVİKÇİSİ’

González, “Aile planlamasına, ekipmanların modernazisyonuna ve çözüm arayan birçok başka girişime yönelik sert bir muhalefetiyle Rahibe Teresa yoksulların arkadaşı değil, yoksulluğun teşvikçisiydi” diyor.

Son yıllarda ise Sanal Edamaruku gibi Hintliler, azizlik mertebesine yükseltilen Rahibe’nin mucizelerini sorguluyorlar.
Rahibe’nin ölümünden beş yıl sonra, Papa Juan Pablo II ilk mucizesini kabul etti: Bengalli Monica Besra’nın karnındaki tümörün iyileşmesinin (Rahibe’nin) müdahalesiyle doğaüstü olarak gerçekleştiği sonucuna vardı. Böylece 2003 yılında azizlik mertebesinin yolu açıldı.

Papa Fransis ikinci mucizeyi 2015’te tanıdı: 2008’de Brezilyalı bir erkeğin beyin tümörlerinin iyileştirilmesi.

İNANÇ VE DELİLLER ARASINDA

Edemaruku, ilk olayı yalanlıyor ve kadının, tıbbi tedavi gördüğüne dair deliller ortadayken, Rahibe’nin fotoğrafının karnına konulmasıyla nasıl olup da iyileşebileceğini sorguluyor: “Halkın çoğunluğu Rahibe’yi sorgulamıyor çünkü yoksullar için çalışan bir imajı var. Eğer Rahibe Teresa’yı sorgularsan seni yoksulların karşısında olduğunu söylüyorlar. Kendisine karşı değilim, fakat mucizeyi savunmak bilimsel değildir.”

Açık bir rahatsızlığı da Chatterjee dile getiriyor: “Mucize dedikleri oldukça ciddiyetsiz ve çocukça, hatta geçersiz”

HİNT DIŞİŞLERİ BAKANINA ELEŞTİRİ

Son bir itiraz da Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ın azizlik ilanı törenine katılmak için Vatikan’ı ziyaretini yeniden gözden geçirmesini isteyen bir grup akademisyen ve sosyal hizmet çalışanından geliyor. Dilekçede, “Anayasası yurttaşlarını bilimsel bakışa teşvik eden bir ülkenin Dışişleri Bakanının ‘mucize’ye dayanan bir törene katılması hayret verici” yazıyor.

Ancak Sosyolog Shiv Visvanathan’ın da dediği gibi, deliller ve inanç iki farklı durum: “Hâlâ açıkta kalan sorular var. Birçoğumuz tarihi, felsefi ve bilimsel bilince sahibiz. Hıristiyanlığın da bilime karşı uzun bir mücadele tarihi var. Ve rasyonaller de bazen her şeye kanıt talep ederek kesin olanın üstünden aşabiliyorlar.”

Açık ki, Yoksulların Azizesi hakkındaki kârâr hala kesinleşmiş değil.

*Orijinal başlığı: Azizliği sorgulanan Kalkütalı Rahibe Teresa hakkında sert eleştiriler
(Çeviren Elif Görgü)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Eylül 2016 19:38
www.evrensel.net
ETİKETLER Rahibe Teresa