14 Mayıs 2012 15:28

Syriza görüşmelerden çekildi

YUNANİSTAN’da “sol ittifak” Syriza’nın Lideri Alexis Tsipras’ın hükümet kurma görüşmelerine katılmayacağı bildirildi. AB ve IMF’nin öncülüğündeki kurtarma paketine ve bu pakette şart koşulan kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Tsipras’ın bu kararı, Yunanistan’ın muhtemelen Haziran

Syriza görüşmelerden çekildi

Paylaş

YUNANİSTAN’da “sol ittifak” Syriza’nın Lideri Alexis Tsipras’ın hükümet kurma görüşmelerine katılmayacağı bildirildi. AB ve IMF’nin öncülüğündeki kurtarma paketine ve bu pakette şart koşulan kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Tsipras’ın bu kararı, Yunanistan’ın muhtemelen Haziran ayında tekrar seçimlere gitme olasılığını biraz daha güçlendirdi.
Anketler, bir önceki pazar günü yapılan seçimlerden bir hükümet çıkmaması durumunda yeniden seçimlere giden Yunanistan’da, Syriza bloğunun en çok oyu alacağına işaret ediyor.
Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Syriza dahil önde gelen dört partinin liderlerini koalisyon görüşmelerini sürdürmeye davet etmişti. Merkez sağda yer alan Yeni Demokrasi ve PASOK partileri koalisyon hükümeti kurma çabalarında başarısız kaldılar.
AB-IMF paketinde öngörülen kamu harcamalarında büyük çaplı kesinti talebine her iki parti de destek vermişti. Bir hafta önceki seçimlerde her iki parti de ciddi oy kaybına uğradı.
Sandıklardan ikinci büyük parti olarak çıkan Syriza, 130 milyar avro tutarındaki kredi paketi karşılığında Yunanistan’a şart koşulan kemer sıkma önlemlerinin yeni kurulacak herhangi bir hükümet tarafından reddedilmesi gerektiğinde diretiyor.
Seçimlerden 19 sandalye ile yedinci sırada çıkan Demokratik Sol, teorik olarak iki merkez partiye koalisyon için yeterli desteği sağlayacak güçte; fakat Demokratik Sol lideri Fotis Kuvelis defalarca Syriza’nın yer almadığı bir hükümette kendilerinin de bulunmayacağını vurgulamıştı. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suriye’de askere saldırı: 23 ölü

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa