14 Mayıs 2012 07:54

Baydemir: TOKİ emlakçı gibi davranıyor

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,TOKİ’nin sosyal devlet anlayışı ile değil, emlakçı anlayışıyla yaklaştığına dikkat çekti.Baydemir, gerçekleştirdiği basın toplantısı ile 2012 yılı yatırımlarını, projelerini ve planlamaları anlattı.Dedeman Otel toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısın

Baydemir: TOKİ emlakçı gibi davranıyor

Paylaş

Baydemir, gerçekleştirdiği basın toplantısı ile 2012 yılı yatırımlarını, projelerini ve planlamaları anlattı.Dedeman Otel toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısına çok sayıda gazeteci katıldı. Osman Baydemir kentsel dönüşümden, ekoloji, çevre projelerine kadar geniş bilgiler verdi. Kentsel dönüşümü uygulamak istedikleri mahallelerde ailelerin genellikle göç mağduru olduğunu belirten Baydemir, “O yüzden yıkılan gecekonduların yerine yapılacak konutlar geliri olmayan ailelere ücretsiz verilecektir” dedi. Örnek bir kentsel dönüşüm projesi başlattıklarını söyleyen Baydemir, konut yapımına TOKİ’den çok farklı baktıklarını anlattı. Baydemir, yapacakları projeler hakkında bilgi verdi.

TOKİ EMLAKÇI GİBİ DAVRANIYOR

Bir gazetecinin, “Kentsel dönüşüm konusunda iktidardan yardım alıyor musunuz?” sorusu üzerine konuşan Baydemir, belediyeye hiçbir şekilde hazine arazilerinin verilmediğini ve projeler için arsalara fazlasıyla para ödemek zorunda kaldıklarını söyledi. TOKİ’nin yaptığı konutlara harcadığı masrafı hem satılan konutlardan hem de hazineye ait olmasına rağmen müteahhitlere satılan arsalardan fazlasıyla çıkardığına vurgu yapan Baydemir, “TOKİ kendisine verilen hazine arazilerini müteahhitlere satıyor. Yaptığı konutları halka yaptığından fazlasına satıyor. Bu sosyal devlet anlayışı değil, ticari oluyor ve TOKİ burada emlakçılık yapıyor” dedi. TOKİ’nin gelen kaynağı da Diyarbakır için kullanmadığını ve Ankara’ya aktardığının anlatan Baydemir, kentsel dönüşüme TOKİ’den farklı yaklaştıklarını yineledi. Onurlu bir barış için de mücadele verirken, belediye olarak hizmetten ödün vermediklerini ve çalışmalarını aksatmadıklarını söyleyen Baydemir, Diyarbakır’ın turizm şehri olması için daha çok çalışacaklarını belirtti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Antep’te Denizlerin mücadelesi konuşuldu

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa