Dikili’den barış çağrısı

Dikili’den barış çağrısı

1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle Dikili Emek ve Demokrasi Platformu, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir Dikili'de 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle Dikili Emek ve Demokrasi Platformu, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını platform adına okuyan HDP Dikili İl Eş Başkanı Hüseyin Acer, emperyalist güçlerin Irak ve Suriye’de yüz binlerce insanın ölümüne sebep olduğuna değinirken, “AKP iktidarı öteden beri yanlış olan Suriye politikasındaki ısrarını Cerablus’a yönelik saldırgan girişimini derinleştirerek sürdürüyor” dedi.

"1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olarak ilan edilmesinin 77. yılı olmasına rağmen 'kutlu olsun' diyemiyoruz" diyen Acer, ülkemiz yangın yeri, çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı dedi. Acer basın açıklamasını; “Bu savaş bizim savaşımız değil! Savaşa mecbur olan halklarımız ve emekçiler değil, iktidarını savaşa, gerilime ve kaosa bağlayan AKP’dir. AKP hükümetinin hem içerde hem dışarda emekçileri ve halkları kutuplaştırmak üzerine kurulu bir siyaset izlemesi savaş ve şiddet ortamını sürekli canlı tutmaktadır.” şeklinde sürdürdü.

"Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir" diyen Acer, "Faşizme, darbelere ve savaşa karşı demokrasi ve barış istiyoruz şiarıyla barışı sahipleneceklerini ve barışa ses vereceklerini" sözlerine ekledi.

Acer, tüm yurttaşları barış için ses vermeye, bulundukları illerde gerçekleşecek ortak barış eylem ve etkinliklerine katılmaya çağırdı.

Basın açıklamasına Eğitim-Sen, EMEP, HDP, Bağımsız Kadın Platformu, SES ve Tüm-Bel-Sen temsilcilikleri katıldı. (Dikili/EVRENSEL)

www.evrensel.net