Menbic Düğümü

Menbic Düğümü

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel Cerablus operasyonu ve Menbic'i Evrensel'e değerlendirdi.

Fırat Kalkanı adı altında cihatçılarla beraber Cerablus’a operasyon yapan TSK’nin yeni hedefinin Menbic olduğu ifade ediliyor. Bölgeyi IŞİD’ten kurtarmak iddiasında olan hükümetin yönünü Menbic’e çevirmesi operasyonun gerçek niyetinin YPG olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Zira, bu bölge haftalar evvel IŞİD’den kurtarılmıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbic’e operasyon yapıldığını şu sözlerle duyurdu: “Operasyonun yapıldığı Menbic dediğimiz bölgede Araplar ağırlıklı olarak yaşıyor ve Türkiye’nin desteklediği güçler de esasen bu bölgeden insanlar. Ve bu bölgelere burayı terk etmek zorunda kalan insanlar yerleştirilmeli, onlar yaşamalı”

TSK’nin ise Kobanê sınırına duvar ördüğü ifade ediliyor. Kobanê yönetimi ise, Türkiye’yi Kobanê’ye yaklaşmaması ve Rojava topraklarını ‘bir karış bile’ operasyon yapılmaması konusunda uyardı.  

Gazetemize değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken operasyonların IŞİD’e karşı olmadığını, aksine sıkışmış IŞİD’e nefes aldırdığını söylerken CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel Türkiye’nin politikasının cihatçı çeteler eliyle Suriye’yi bölünmeye götürdüğüne dikkat çekti. Özel, bu politikanın hem Suriye’de, hem de Türkiye’de barış çabalarını tehdit ettiğini vurguladı.

HEDEF MENBİC

Türkiye’nin Kobanê sınırına duvar ördüğü iddia edildi. Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarından Kobanê topraklarına örülmeye başlanan duvara karşı halk sınıra akın etti. İngiliz haber ajansı Reuters, YPG’nin, Menbic’e silah ve militan sevkiyatına başladığını duyurdu. Bölgedeki güvenlik kaynakları, dün Nusaybin-Mürşitpınar arasında kalan Suriye sınır bölgesinde çok sayıda silah, araç, malzeme ve personel yüklü TIR’ların ve minibüslerin doğudan batıya doğru intikal halinde olduğunun belirlendiğini söyledi. Reuters’ın önceki gün geçtiği haberde, Türkiye’nin desteğiyle Cerablus’u IŞİD’den alan Özgür Suriye Ordusu’nun bundan sonraki hedefinin Menbic olduğu öne sürülmüştü.

ÖSO çatısı altında savaşan gruplardan Sultan Murat Tugayının Lideri Albay Ahmed Osman, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Menbic’deki YPG’lilerin bölgeyi terk etmediğini, aksine mevzilerini güçlendirdiğini; bu yüzden de muhalif güçlerin Menbic’e doğru ilerlediğini söylemişti. Osman, Suriye Demokratik Güçlerinin kontrolündeki Menbic’in “Allah izniyle birkaç gün içinde alınacağını” ifade etmişti.

Türkiye ve ABD; YPG’ye, Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesi için çağrı yapmıştı. (HABER MERKEZİ)


‘IŞİD’E NEFES ALDIRDI, ROJAVA’YI HEDEFE KOYDU’

Damla YELTEKİN
Ankara

Türkiye’nin ÖSO’ya bağlı birliklerle Cerablus ve ardından Menbic’e yönelen operasyonlarını gazetemize değerlendiren HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, operasyonların IŞİD’e karşı olmadığını, aksine sıkışmış IŞİD’e nefes aldırdığını söyledi. Baluken, “Cerablus, devir teslim töreni şeklinde IŞİD tarafından operasyonu yapan güçlere verildi. Sonrasında bu güçlerin Demokratik Suriye Güçlerine yönelik kapsamlı saldırılar yapması aslında ifade ettiğimiz bu kaygıların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor” dedi. Baluken, “Ortaya çıkan bazı görüntüler de IŞİD çetelerinin sadece üniforma değiştirerek sahada gezdiklerini gösteriyor” diye konuştu. 

‘IŞİD SADECE ÜNİFORMA DEĞİŞTİRDİ’

“TSK ve AKP’nin yönettiği bu çetelerin IŞİD’le mücadelesi yok. Çatışması da yok. Anlaşmalı olarak belli merkezlerde hangi çetenin konumlanacağına dair birtakım pazarlıklar kendi aralarında yürütülüyor” iddiasını sunan Baluken, bu durumun bölge halkları ve uluslararası kamuoyu açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti. Hava operasyonu sırasında 50’ye yakın sivilin katledildiği iddialarını hatırlatan Baluken, “Ortaya çıkan bazı görüntüler de IŞİD çetelerinin sadece üniforma değiştirerek sahada gezdiklerini gösteriyor” diyerek sosyal medya hesaplarından paylaşılan işkence fotoğraflarına atıf yaptı. 

‘DEMOKRATİK MODEL ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR’

Bölge halklarının Demokratik Suriye Cumhuriyeti’ne gidecek bir model için mücadele ettiklerini ifade eden Baluken, “Bu kazanımlara yönelik AKP Hükümetinin ve onun talimatlandırdığı çetelerin yapacağı saldırılar Suriye’de yeni bir kaotik sürecin gündemleşmesini beraberinde getirecektir. Mevcut operasyonda IŞİD’in Demokratik Suriye Güçlerine yönelik başlatacağı saldırı adeta eksik kalmıştır. IŞİD’in de devreye gireceği, bir taraftan AKP Hükümetinin ve onun desteklediği çetelerin saldırıları, bir taraftan da IŞİD saldırılarıyla Rojava halklarının, Suriye halklarının bir modeli olarak, çözüm modeli olarak önerilebilecek olan tek model misyonu olan kazanımları ortadan kaldırılamaya çalışılacak” diye konuştu. 

‘ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ BERABERİNDE GETİRİR’

“Bu çetelerin bazı görüntülerde ortaya çıkan işkence görüntüleri önümüzdeki süreç açısından AKP’nin politikalarının Türkiye’yi sürükleyeceği felaketi göstermesi açısından önemlidir” diyen Baluken, uluslararası güçlerin ilk anda operasyonu onaylayan tutumlarının sivil katliamları ve çetelerin işkence uygulamalarından sonra değişebileceğini söyledi. Yapılan hamlenin Suriye’de daha büyük bir sorun ve çözümsüzlüğü beraberinde getirebileceğine vurgu yapan Baluken, bu durumun Türkiye’ye daha da şiddetli şekilde yansıyacağına vurgu yaptı.


‘Hem Suriye’de, hem Türkiye’de barışa tehdit’

Menbic’e yapılacak operasyon hazırlığını gazetemize değerlendiren CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “Maalesef AKP’nin düşüncesiyle Türkiye’nin çıkarları paralel değil. Türkiye çıkmakta zorlanacağı bir bataklığa doğru gidiyor” dedi. Türkiye’nin politikasının cihatçı çeteler eliyle Suriye’yi bölünmeye götürdüğüne dikkat çeken Özel, bu politikanın hem Suriye’de, hem de Türkiye’de barış çabalarını tehdit ettiğini vurguladı. 

AKP’nin dış politikada değişikliğe gittiği yönündeki görüşlere katılmadığını belirten Özel, “Aslında değişen bir şey yok. AKP’nin dış politikasında bizim eleştirdiğimiz; Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olunması, Suriye’nin iç barışına mücadele edilmemesi ve Suriye’de cihatçı unsurlarla iş birliği yaparak merkezi hükümete karşı operasyon yapılmamasıydı. AKP ilk günden beri ne yapıyorsa onu yapmaya devam ediyor. Sadece Suriye’de desteklediği tarafı değiştirmiş durumda. Daha önce IŞİD’i destekliyordu. Şimdi görünüşte IŞİD’e karşı başka cihatçı unsurları destekliyor” dedi. Özel, bu durumun Suriye’de, bölgede ve Türkiye’de barışı tehdit ettiğini vurguladı.

ASIL MESELE PYD’YE KARŞI POZİSYON ALMAK

Özel, “Aslında herkes Cerablus’a yapılan operasyonun IŞİD’e yapılan bir operasyon olmadığını biliyor. Cerablus’ta 200 kadar IŞİD militanı kalmıştı. Onlar da tankın sesini duyar duymaz kaçtı. Zaten Cerablus IŞİD’ten PYD’nin kontrolüne geçecekti. Esas burada yapılmaya çalışılan PYD’ye karşı pozisyon almak” değerlendirmesinde bulundu. 

‘CİHATÇI ÇETELERLE SURİYE BÖLÜNMEYE ÇALIŞILIYOR’

Özel, “Ortadoğu öyle bir bataklık ki, en güçlü kudretli olduğu zaman oraya giren ABD yıllarca süren mücadeleden sonra canını zor kurtardı. ABD, Ortadoğu’dan ayrılırken geride her gün sokaklarında, camilerinde, ibadethanelerinde bombalar patlayan paramparça olmuş bir Irak bırakarak gitti” diye konuştu. “Bugün gelinen noktada, Türkiye girmesi kolay çıkılması çok zor bir coğrafyaya giriyor. Sadece dış politikada yaptığı hataların inatla sürdürülmesi nedeniyle. Esad’la olan inatları Türkiye’yi de, Suriye’yi de bataklığa sürüklüyor” diyen Özel, Suriye politikasında yapılması gereken değişikliğin merkezi hükümete saygılı ve toprak bütünlüğünü koruyan bir yoldan geçtiğini ifade etti. Özel, “Bunun yerine cihatçı çetelerle Suriye’yi bölmeye çalışan bir anlayışın başarılı olması mümkün değil” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ağustos 2016 10:23
www.evrensel.net