Askeri kaynaklar: YPG ilerlerse 'vur' talimatı verildi

Askeri kaynaklar: YPG ilerlerse 'vur' talimatı verildi

Hürriyet'e göre YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin Cerablus'a doğru hareket etmesi halinde askere 'Vur' talimatı verildi.

Hürriyet'in askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin Cerablus'a doğru hareket etmesi halinde askere 'Vur' talimatı verildi. Ayrıca TSK, Suriye’deki varlığına dün 10 tank ve 50 kadar personel takviyesi yaptı. Böylece TSK’nın Suriye’deki tank sayısı yaklaşık 40’a, personel sayısı da 380’e yükseldi.

Uğur Ergan'ın haberine göre Cerablus'ta durumun genelde sakin olduğu, arama-kurtarma ve mayınlı bölgeleri temizleme çalışmaları yapıldığı bildirildi. Sınırdaki topçu birliklerinin kimi zaman hedefleri vurduğu, kimi zaman da 'perdeleme atışı'  yaptığı belirtildi.

Türkiye'nin "PYD, Menbiç'i boşaltmalı. Menbiç eski durumuna dönmeli" görüşünde olduğunu ifade eden askeri kaynaklar, PYD'nin Menbiç'in kuzeyine, Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Cerablus'a doğru hareket ettiğinin tespit edilmesi halinde, sınırdaki topçu birlikleri ile Suriye içinde bulunan birliklere verilmiş olan 'Derhal vurun' emrinin geçerli olduğunu söylediler.

TSK'yle birlikte Cerablus'a giren cihatçıların Bab, Gavureli ve Çobanbey'i kapsayacak şekilde batıya doğru harekat planladığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Cerablus