'Cerablus'tan başlayacak operasyona destek vereceğiz'

'Cerablus'tan başlayacak operasyona destek vereceğiz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden, hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile düzenlediği ortak basın toplantısında Cerablus harekatıyla ilgili "Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden, hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz. Aktif bir şekilde DAEŞ'e karşı mücadelede yer alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sınırdaki askeri hareketlilik üzerinden Türkiye'nin Cerablus harekatına karadan veya havadan destek verip vermeyeceği sorulan Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye son zamanlarda özellikle FETÖ'nün darbe girişimi ve terör saldırısının ardından PKK, PYD ve DAEŞ aynı anda Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını artırdı. Zaten bunların hepsi birlikte hareket ediyorlardı. FETÖ de bunların hepsiyle iş birliği içindeydi. Bu tesadüf değil. Bu terör örgütlerine karşı mücadelemiz içeride ve dışarıda devam edecek. Suriye'de de Irak'ta da devam edecek. PKK, YPG ile de devam edecek, DAEŞ'le de devam edecek. DAEŞ'in hem Suriye hem Irak'tan temizlenmesi için her türlü katkıyı sağlayacağız. Söylediğiniz bölgelerdeki operasyonlara da zaten destek veriyoruz. Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz. Bu her şeyden önce bizim kendi güvenliğimiz için önemli. Koalisyon ülkelerine de her türlü lojistik desteği veriyoruz. Aktif bir şekilde DAEŞ'e karşı mücadelede yer alıyoruz. DAEŞ'e karşı en etkili mücadeleyi bugüne kadar Türkiye vermiştir. Türkiye'nin terörle, terör örgütleriyle mücadelesi devam edecek." (DHA)
 

www.evrensel.net