Özgür basın susmayacak, dayanışmamız kazanacak

Özgür basın susmayacak, dayanışmamız kazanacak

Kapatılan Özgür Gündem ile Atılım gazetesi, bugün yayınlanan özel sayı hakkında toplatma kararı verilmesine ilişkin ortak bir açıklama yaptı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin, dayanışmanın bir ürünü olarak Atılım gazetesinin özel sayısı olarak yayınını sürdürdüğü vurgulanan açıklamada: “!90'lı kirli savaş yıllarında gazete binalarının bombalandığı, çalışanlarının sokak ortasında katledildiği dönemler yaşadık. Ama hiç susmadık, boyun eğmedik. Şimdi bir kez daha kirli savaş yıllarını aratmayan OHAL ve baskı düzenine geri döndük. Gazete binalarının mühürlendiği, çalışanlarının işkenceyle gözaltına alındığı bir döneme girdik. Bu zulmü, özgür basın geleneğinin dayanışma gücü ve iradesiyle boşa çıkardık, büyük oranda aştık. Çalışanlarının çoğu gözaltında iken Özgür Gündem gazetesi, basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına olan inançla okurlarına ulaşmaya devam etti” denildi. 

Özgür Gündem'in, Atılım özel sayısı olarak yayınlanan bugünkü nüshası hakkında toplatma kararı çıkarıldığı ve  Mardin'de Mazlum Alas isimli dağıtımcının gözaltına alındığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Darbe hukukunun örnekleri sayılacak bu kapatma, toplatma ve gözaltı uygulamalarını kınıyoruz. 

Özgür basın geleneğinin önemli mevzi olan Özgür Gündem ve Atılım gazeteleri olarak, önümüzdeki dönemde de dayanışmayı büyütme ve halka gerçeklerin ulaştırılması sorumluluğu ile hareket edeceğimizi belirtiyoruz.

Halkların eşitlik ve özgürlük davasının sesini yükseltmeye çalışan özgür basın, her türlü bedel pahasına susturulamayacak, ezilenlerin sesi olmaya devam edecek. Hiçbir baskı ve zorbalık amacına ulaşamayacak. OHAL sansürleri değil, özgür basın ve dayanışmamız kazanacak.” (HABER MERKEZİ) 

www.evrensel.net