Koşuyolu'da 'Taşyapı gökdelenlerine hayır' eylemi

Koşuyolu'da 'Taşyapı gökdelenlerine hayır' eylemi

Koşuyolu’da eski Darüşşafaka arazisinde Taşyapı A.Ş. tarafından yapılmak istenen otel inşaatı, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından protesto edildi.

İstanbul Kadıköy’de bulunan Koşuyolu’da eski Darüşşafaka arazisinde Taşyapı A.Ş. tarafından yapılmak istenen otel inşaatı, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri tarafından protesto edildi. İmar izinlerinin hukuksuz olduğunu ve projenin de mahallelinin yaşamını olumsuz etkileyeceğini belirten vatandaşlar bu yanlıştan dönülmesini istiyor.

Koşuyolu Çevre Gönüllüleri, Koşuyolu Mahalleevinde basın açıklaması yaparak, Taş Yapı’nın Koşuyolu Darüşşafaka arazisine yaptığı 40 katlı otel inşaatının hukuksuz olduğunu ve bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi. “Taşyapı Gökdelenlerine Hayır” pankartı açan yaşam hakkı savunucuları Kadıköy Belediyesi’nin verdiği imar izninin hukuka aykırı olduğunu belirterek, inşaata ilişkin açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunun iddialarını ispatladığını, inşaatın hukuka aykırı olduğunu söyledi.

‘BİLİRKİŞİ İDDİALARIMIZI İSPATLADI’

Koşuyolu Çevre Gönüllüleri adına açıklama yapan Feral Tercan, “Koşuyolu sakinleri olarak Taşyapı’nın Koşuyolu’nda eski Darüşşafaka arazisinde yaptığı otel inşaatına ilişkin açtığımız davada bilirkişi raporunu tebliğ aldık. Bilirkişi raporu bizim iddialarımızı ispatlıyor. Kadıköy Belediyesi’nin verdiği ruhsatın, imar izninin açıkça hukuka ve yasalara aykırı olduğu tüm gerekçeleri ile tek tek sayılıyor. Biz davayı açarken ruhsat iptali ile yürütmeyi durdurma talep etmiştik. Ancak mahkeme henüz yürütmeyi durdurma kararı vermedi. Taşyapı son sürat inşaata devam etmekte ve bir an önce bitirme telaşındadır. İnşaat hukuksuz bir şekilde başlamış ve devam etmektedir” dedi.

‘GELECEKTE OLUMSUZ EMSAL TEŞKİL EDECEK’

Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu inşaat Karacaahmet SİT alanı bitişiğinde, E-5 cepheli, tam altından metro geçen, İSKİ koruma bandı üzerinde ve koruma bandını inşaat alanına alan, tüp geçit çıkışının hemen önünde, kuşların göç yollarının tam üzerinde, kısmen yeşil alan ve park alanında kalan bu inşaat alanı bölgenin kaldıramayacağı ölçüde ve çeşitlilikte tehlikeli sonuçlara yol açacak ve yapı yoğunluğu oluşturacaktır. Kamuya terk edilmesi gereken alanların bu şirkete tahsis edilmesi anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bölgede yaratacağı trafik yoğunluğu ise hem Kadıköy’ü hem Üsküdar’ı kilitleyecek niteliktedir. Koşuyolu halkını ise evine hapsedecektir. Bu çevrede oturan bizler için trafik, gürültü ve çevre kirliliği ile yaşamı çekilmez hale getirecektir. Sadece bizler için değil ölülerimizin yattığı SİT alanı olan Karacaahmet mezarlığını dahi tehdit etmektedir. Kadıköy Belediyesi nazım imar planı değişiklikleri ve İBB’nin nazım imar planına yaptığı plan notu değişikliği ile başlayan bu inşaat ile nazım imar plan bütünlüğünün bozulduğu, kamu yararının göz ardı edildiği açıktır. Ayrıca bu yolla oluşacak devasa yapı, çevredeki yapılaşma içinde gelecekte olumsuz emsal teşkil edecek ve bütün bir semtin giderek de İstanbul siluetinin bozulmasına yol açacaktır.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net