21 Ağustos 2016 19:24

Antep katliamı İzmir’de kınandı

İzmir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Antep’te düğüne yönelik canlı bomba saldırısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Antep katliamı İzmir’de kınandı

Paylaş

İzmir Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Antep’te düğüne yönelik canlı bomba saldırısıyla ilgili Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. "Antep katliamını lanetliyoruz" pankartı açan kitle, "Antep'in hesabı sorulacak" , "Katiller halka hesap verecek" ,  "Faşizme karşı omuz omuza" , "Yaşasın hakların kardeşliği" , "Antep'in katili Ankara'nın faili" sloganları attı.  

Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan TMMOB İzmir İKK Sözcüsü Melih Yalçın, yaşanan katliamın halklara yöneltilen gerici faşist saldırının en son örneği olduğunu söyleyerek, “Cenazeler ve düğünler bu toplumun değer yargıları içersinde kutsal bir yere sahiptir. Bu nedenle de dokunulmazlıkları vardır. Bir düğünde sivil halka yönelik yapılan bu saldırı, IŞİD barbarlığının hiçbir insani değere zerre kadar saygı duymadığını bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Gaziantep’in yıllardır IŞİD yuvası haline getirildiğini belirten Yalçın, “Bu ilimiz uzun süredir ellerini kollarını sallayarak dolaşan üyeleri, silah yığınakları ve faaliyetleri ile IŞİD’in gövde gösterisi yaptığı bir yer haline gelmiştir. 10 Ekim Ankara Barış Mitingi katliamını düzenleyenlerin Gaziantep’te bir ‘Kürt düğününe saldırı planı hazırladığı iddianamelerde yer almıştır. Ancak siyasi iktidar, tüm uyarılara karşın bu planları engellemek için gerekli önlemleri hiçbir şekilde almamıştır” dedi. Katliamın sorumlularının kendinden farklı olanların varlığına tahammül edemeyenler olduğunu ifade eden Yalçın, “Bu nedenle de bu saldırı, barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet için mücadele edenlere yöneltilmiştir. Bizler Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri olarak çalışırken ölmediğimiz, savaşta ölmediğimiz, katliamlarda ölmediğimiz, ayrımcılığa,  nefret söylemine ve eril şiddete maruz kalmadığımız barışın, kardeşliğin ve eşitliğin tesis edildiği demokratik Türkiye’yi mutlaka kuracağız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Şiddeti durdurma sorumluluğu hükümette'

SONRAKİ HABER

'Trump Erdoğan'a Gülen'in iadesi konusunda 'bir bakacağını' söyledi'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa