Ceylanpınar'da sanıkların avukatı da 'Cemaat' ile suçlandı

Ceylanpınar'da sanıkların avukatı da 'Cemaat' ile suçlandı

Urfa/Ceylanpınar'da 2 polisin öldürülmesiyle ilgili açılan davada sanıkların avukatlığını üstlenen avukat gözaltına alındı.

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 10 Ağustos'ta gözaltına alınan 6 yurttaşın hukuki durumları ile ilgilenen Urfa Barosu üyesi Av. Hüseyin Akay, dün sabah evine ve ofisine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alındı. Akay, sorgulanmak üzere Urfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Akay'ı kamuoyu, çözüm sürecinin bozulup, yeniden çatışma sürecine dönülmesinin gerekçelerinden biri yapılan 22 Temmuz 2015'teki 2 polis cinayeti ile ilgili açılan davada sanıkların avukatlığını üstlenmesi ile tanıyor.

HDP'nin bu cinayetlerin araştırılması için önceki gün verdiği Araştırma Önergesi ise Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmemişti.

Davada, cinayetlerle ilgili bir bağlantıları bulunmamasına rağmen bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan sanıkların avukatlığını yapan Hüseyin Akay'ın gözaltına alınma gerekçesi ise FETÖ/PDY.

Gözaltındaki Akay ile görüşen Av. Mustafa Vefa, Akay'ın soruşturma kapsamında 2012 yılında yapılan hakim ve savcı sınavıyla ilgili gözaltına alındığını paylaştı.

İşlenen polis cinayetleri ile ilgili başlatılan soruşturmayı yürüten ilçede görevli polislerinden 29'u ile cinayetlere dair açılan davada yargılanan sanıklar hakkında tutuklama kararı veren Sulh Ceza Hakimi de "FETÖ/PDY soruşturması" kapsamında geçtiğimiz haftalarda tutuklanmıştı. (DİHA)

www.evrensel.net