Gözaltındaki Özgür Gündem çalışanları Adliyeye sevk edilecek

Gözaltındaki Özgür Gündem çalışanları Adliyeye sevk edilecek

Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskını ile gözaltına alınan gazetecilerden 22'si, savcılık sorguları için İstanbul Adliyesine sevk edilecek.

Mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesine 16 Ağustos günü yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan gazete çalışanları ve o esnada gazete binasında bulunan meslektaşlarından 25 kişiden 22'nin götürüldükleri emniyet amirliklerindeki ifade işlemleri tamamlandı.

Baskın sırasında uygulanan polis şiddetine karşı çıktıkları için darbedilerek gözaltına alınan gazetecilerin götürüldükleri Kasımpaşa, Karaköy ve Taksim Polis Merkezleri'nde "polise mukavemet" iddiasıyla ifadeleri alındı. 

İfade işlemleri tamamlanan gazetecilerden 22'sinin savcılık sorguları için Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmeleri bekleniyor.

ADLİYE ÖNÜNE ÇAĞRI YAPILDI

Adliyeye sevk edilmeleri beklenen Özgür Gündem çalışanları, avukatları aracılığıyla tüm meslektaşları, okurları ve demokratik kamuoyunu basın ve ifade özgürlüğüne sahip çıkmak için Adliye önüne gelmeye davet etti.

Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazete yazarı Aslı Erdoğan'ın ise götürüldükleri İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'deki sorguları sürüyor. (DİHA)

Sefer Selvi, Özgür Gündem'in kapatılmasını çizdi

 

www.evrensel.net
ETİKETLER Özgür Gündem