17 Ağustos 2016 15:38

Özgür Gündem’in kapatılması uluslararası basında

Özgür Gündem gazetesinin kapatılma kararı uluslararası basında yer buldu.

Özgür Gündem’in kapatılması uluslararası basında

Paylaş

Özgür Gündem gazetesinin kapatılma kararı uluslararası basında yer bulurken, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, kararı ve gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.  Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), kapatma kararının Türkiye’deki tüm gazetecileri yıldırmaya yönelik olduğuna dikkat çekti. RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Sorumlusu Johann Bihr, tarafından yapılan açıklamada, kapatma kararının medyayı susturmaya yönelik “en uç hamle” olduğunun altı çizildi.

BBC
İngiliz BBC televizyonundaki haberlerde, kapatma kararının yanı sıra Özgür Gündem’e yönelik baskın ve aramalara yer verildi. Gazetenin bazı çalışanlarının gözaltına alındığını belirten BBC, sonrasında düzenlenen protesto gösterilerine dikkat çekti.

LE FİGARO
Özgür Gündem’e yönelik kararı “Kürt yanlısı gazete yasaklandı” başlığıyla okuyucularına duyuran Fransız Le Figaro gazetesi, daha önce de gazetenin muhabirlerinin kartlarının hükümetçe iptal edildiği hatırlatıldı. Le Figaro, 1992 yılında kurulan gazetenin daha önce de çok defalar Türk yargısının hedefinde olduğunu vurgulandı.

DPA
Kapatma kararıyla birlikte çok sayıda gazetecinin yanı sıra Özgür Gündem’e destek verenlere karşı haftalar öncesinden soruşturmalar açıldığını duyuran Alman haber ajansı DPA, RSF temsilcisi Erol Önderoğlu’nun da bu soruşturmalara dahil edildiğini yazdı.
DPA’nın bilgilerini paylaşan Süddeutsche Zeitung gazetesi ise, Özgür Gündem çalışanlarının bazılarının pasaportlarının iptal edildiğini belirtti. Süddeutsche Zeitung, RSF’in kapatma kararına yönelik sert kınama açıklamasını da paylaştı.

DEUTSCHLANDFUNK
Almanya’nın önde gelen radyolarından Deutschlandfunk, Özgür Gündem’in kapatılması kararına ilişkin olarak, özellikle gazetede çıkan haberleri öne çıkardı. Radyo, Özgür Gündem’in daha ziyade Kürdistan’daki savaşta yaşananları haberleştirdiğine ve yıllardır gazete hakkında soruşturma ve davalar olduğuna dikkat çekti.

FOX NEWS
Amerikan Fox News kanalındaki haberde de, Özgür Gündem’in kapatılması kararının basın özgürlüğüne yönelik eleştirilerin yoğunlaştığı bir dönemde geldiğine dikkat çekildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

ÖGC’den baskılara karşı Özgür Gündem’le dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa