17 Ağustos 2016 15:10

TYS: Özgürlük boyun eğmez

TYS, 'Özgürlük boyun eğmez' başlığıyla yayımladığı açıklamada Özgür Gündem'in kapatılmasına ve gözaltılara tepki gösterdi.

Paylaş

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Merkezi, Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılmasına ve Yayıncı Ragıp Zarakolu’nun evinin basılmasına ve Yazar Aslı Erdoğan’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Yazarlar Aslı Erdoğan ve Ragıp Zarakolu’nun TYS üyesi olduğuna, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi çalışanları ve yazarlarının acımasız yöntemlerle gözaltına alındığına dikkat çekilen açıklamada “Özgürlük, boyun eğmez” denildi.

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın açıklaması şöyle;
 
Özgür Gündem gazetesi kapatıldı. Gazete çalışanları ve yazarları acımasız yöntemlerle gözaltına alındı. Hükümet edenler, gerçekleri yazan basından korktuğunu böylece bir kez daha gösterdi.
Biz yazarlar militarist  darbelere ve diktatörlüğün her türüne karşı olduğumuzu defalarca açıkladık. Ülkemizin, insanlığın evrensel değerleri başta olmak üzere, doğaya ve cümle canlıya saygıyı esas alan demokratik bir anayasayla yönetilmesini istiyor, gazetelerin kapatılmasını, basına uygulanan her türlü baskıyı protesto ediyoruz. Aralarında yazar üyelerimiz Ragıp Zarakolu ve Aslı Erdoğan’ın da bulunduğu evi basılan, gözaltında  ya da tutuklu olan gazeteci ve yazarlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.
Egemenler elbette biliyor; ama biz bir kez daha ilan ediyoruz ki özgürlük düşüncesini savunanlar boyun eğmedi, eğmeyecek..." (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

EMEP: Darbeler, özgür basını susturamayacak

SONRAKİ HABER

TBMM'de HDP milletvekillerinden Özgür Gündem'le dayanışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...