Kılıçdaroğlu: Gazete kapatmayı dünyaya anlatamazsın

Kılıçdaroğlu: Gazete kapatmayı dünyaya anlatamazsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetine karşı yumuşak bir üslup takınan Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Erdoğan ve AKP'ye eleştiriler yöneltti.

Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin ardında 'üst akıl' olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "Üst akıldan bahsediyorlar, sende akıl yoksa üst akıldan bahsedersin tabii" dedi.

Kılıçdaroğlu, kurulan güvenlik ve istihbarat komisyonuna bugüne kadar hiçbir bürokratın gelip bilgi vermediğini belirtirken "Meclis'i adam yerine koymuyorlar. Bakın milletvekilleri soru önergeleri verirler, iç tüzüğe göre 15 gün içinde cevaplanması lazım. 20 ay, üç yıl yanıtlanmayan soru önergeleri var. Bu Meclis'in itibarına gölge düşürmektir, meclis güçlü değil. Bakan diyor ki, "milletvekilinin soru önergesine cevap mı verilir?" Bir bakan soru önergelerine cevap vermiyorsa, Meclis Başkanı'nın "Sayın Bakan, derhal istifa et!" demesi lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin ardından TBMM'de oluşturulan araştırma komisyonuna AKP'nin hâlâ üye milletvekili göndermemesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Bütün partiler MHP, HDP ve CHP araştırma komisyonuna üye verdiler. Üye vermeyenler sadece AKP. Binali Yıldırım'a şunu sormak istiyorum; 'Neden araştırma komisyonuna milletvekili görevlendirmiyorsunuz, hangi gerekçeyle görevlendirmiyorsunuz? Hangi milletvekillerine güvenmiyorsunuz'" dedi.

Kılıçdaroğlu, Özgür Gündem'in kapatılması konusunda da "Şimdi gazeteciler hapiste, gazeteler, TV'ler kapatılıyor. Bunu dünyaya anlatamazsınız" ifadesini kullandı.

17 AĞUSTOS MESAJI

Kılıçdaroğlu, 17 Ağustos depremiyle ilgili olarak, "Deprem değil tedbirsizlik öldürür. Biz tedbir almadığımız için 18 bini aşkın insanımızı kaybettik. Aradan 17 yıl geçmiş önlem almamışız. İnsan hayatına değil, ranta yatırım yapılmış. Vatandaşı uyarmak zorundayız" dedi.

Cumhuriyet'in haberine göre Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

- 26 Temmuz'da oy birliği ile TBMM'de karar alındı; darbe girişimin, araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Bugün 17 Ağustos... MHP, HDP ve CHP komisyona üye verdiler. AKP üye vermedi. Binali Bey'e sormak zorundayım; Neden arkadaş bu komisyona milletvekili görevlendirmiyorsunuz? Bu darbe girişiminin siyasal ayağının ortaya çıkarılması lazım. Bunu parlamentonun araştırması lazım.

- Bütün siyasilere söylüyorum. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset sokmayın. Camiye her siyasi görüşten vatandaşımız gidiyor. Cami bir siyasi partinin arka bahçesi haline dönüşür mü? Kışlaya siyaseti sokarsanız, Türkiye darbeden kurtulamaz. Oraya da kapatmanız lazım. Adliyeye siyaseti sokarsanız adalet olmaz. Adalet böyle olmaz.

- Yargıtay'a 160 üye atandığında 'yanlış yapıyorsunuz Yargıtay'a 160 militan atadınız' dedim. Bağırdılar. Şimdi onların hepisin Yargıtay'dan çıkardılar.

- Demokrasinin olmadığı ülkede darbeyi önleyemezsiniz, biz tam demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz. Bakın gayet açık net söylüyorum; yüzde 10 seçim barajını 12 Eylül'de darbe yapanlar getirdi. Türkiye darbe hukukundan arındırılsın diyoruz, seçim sistemi değişmeli. Tüm siyasi partilere sesleniyorum.

- İstihbaratın başında olan bir kişi, TBMM'ye gelip bilgi vermiyorsa, onun güvencesi başbakandır. "Meclis'i adam yerine koymayın" diyor. Yasama organını güçlendirelim deyip, kapıyı döndükten sonra "boşverin" deme durumuna kimse düşmemelidir. Bürokratlar TBMM'ye gelip her türlü sorunun cevabını vermeli.

- Devlet bakidir, hükümet geçicidir. Liyakat sistemi eğer yoksa, devlet çökmüş demektir. Liyakat sisteminin özünde bilgi vardır, deneyim vardır. "Bizim cemaatten bunu getirelim, bu bizim akrabamız" demek devleti çökertmektir. Türkiye bugün bu noktaya taşınmışsa, liyakat sistemi çöktüğü içindir.

NUMAN KURTULMUŞ'A İSTİFA ÇAĞRISI: DÜN LİYAKAT DİYORDUN...

- Bugün bir KHK yayınlandı. Özel hareketçı olacaklar KPSS'ye girmeyecekler. Niye girmeyecekler? Herkesin çocuğu bu sınava giriyor. Bir adam sözünün eri olmak zorunda olmalıdır. Numan Kurtulmuş'a sesleniyorum. Sözünün eriysen, ya bu uygulamayı değiştir ya da istifa et. "Ben liyakatı söyledim" de adam gibi istifa et.

- Abdullah Gül, aklımızı fikrimizi bir kişiye teslim etmemeliyiz diyor. Neden aklımızı bir kişiye teslim etmeyelim, çünkü aklımızı kullanalım. Bunu eğitimle yapacağız. Bugünlerde çok sık kullanılır, üst akıl öyle dedi, şöyle dedi. Sende akıl yoksa üst akıldan söz edersin tabii. Elin oğlu Mars'a gidiyor, biz aklımızı birisine kiraya veriyoruz.

GAZETECİ ÖZGÜRLÜĞÜN TİMSALİDİR

- Şimdi gazeteciler hapiste, gazeteler, TV'ler kapatılıyor. Bunu dünyaya anlatamazsınız. Gazeteci, düşüncesini benimsemesek bile, özgürlüğün timsalidir. Gazetecilerin hapse atılması doğru değildir. Gazeteci elbette yargılanabilir. Tutuksuz yargılansın.

- OHAL'i fırsat bilip, sanatçıyı, gazeteci tutuklamak, işinden etmek Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışır mı? Çoluk çocuğu var, evine ekmek götürecek bu adamlar. Hiçbir siyasetçi sanatçıyla uğraşmasın. Sanatçı herkesi eleştirir. Eğer sanatçıya konu olursan, sanatçı seni eleştirir.

- Sakarya'da bir öğretmen gözaltına alınıyor. Gözaltında ölüyor. Belediye ambulans vermiyor, imam namazını kılmıyor. Sonra bir başka arkadaş buluyorlar, cenaze namazını kılıyorlar defnediyorlar. Suçlu olup olmadığı belli değil, bunu nasıl yaparsınız.

KİMSE 17/25 ARALIK'I AKLAMAYA ÇALIŞMASIN

- Kimse 17/25 olaylarını aklamaya yeltenmesin, darbeyi de bunun için kullanmasın. 17/25 ayrı yerde duruyor. Darbeciler nasıl yargılanıyorsa, bu devleti soyanların yargılanması lazım.

HAKKARİ VE ŞIRNAK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

- Hakkari 1936'da, Şırnak 1990'da il olmuştur. Ne Şırnak'ın ne de Hakkari'nin il olmaktan çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun mücadelesini vereceğiz. Ben Hakkari'nin güvenliğini, Şırnak'ın güvenliğini sağlayamıyorum diyorsan, hükümette ne işin var. Bırak güvenliği sağlayan birileri gelsin. Eğer güvenlik nedeniyle bunu yapıyorsanız, Yüksekova ve Cizre il olsun diyorsanız sorun yok. 81 ilimiz vardı, 83 ilimiz olsun. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net