17 Ağustos 2016 17:21

Avukatlar itiraz edecekleri muhatap bulamıyor

Özgür Gündem baskınında gözaltına alınan gazetecilerin avukatlar, adliyede itiraz edecekleri muhatap bulamıyor.

Paylaş

Özgür Gündem gazetesine yapılan baskın ve gece yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan gazeteciler ile görüşmek ve gözaltı kararına itiraz etmek isteyen avukatlar, adliyede itiraz edecekleri muhatap bulamıyor.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen "kapatma" kararının ardından Özgür Gündem gazetesine yapılan baskınla gözaltına alınan 24 gazeteci, 4 farklı karakolda tutuluyor. Gazetenin yazarı ve Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ise dün gece evine yapılan baskınla gözaltına alınarak, gözaltına alınanların sayısı 25'e çıktı.

25 gazetecinin gözaltına alınmasına itiraz etmek ve dün gece yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlarla görüşmek amacıyla Çağlayan Adliyesi'ne giden avukatlar, sabah saatlerinden bu yana adliyede savcı bulamıyor.

Gözaltına alınan gazetecilerle görüşen avukatlar, kadın gazetecilerin vücutlarında sıyrıklar oluştuğunu söyledi.

Karaköy, Kasımpaşa ve Taksim Polis Karakolu'nda tutulan gazetecilerin isimleri şöyle:

Karaköy Polis Karakolu: Doğan Güzel, Ersin Çaksu, Kemal Bozkurt, Zeki Erdem, Sinan Balık, Yılmaz Bozkurt, Davut Uçar, Mesut Kaynar, Fırat yeşilçinar ve Hüseyin Gündüz

Taksim Polis Karakolu: Elif Aydoğmuş, Gülfem Karataş, Sevdiye Ergürbüz, Reyhan Hacıoğlu, Amine Demirkıran, Güney Aksoy ve Burcu Özkara,

Kasımpaşa Polis Karakolu: Önder Elaldı, Ender Öndeş, Özgür Paksoy, Bayram Balcı, İMC TV kameramanı Gökhan Çetin.

Gazetenin Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya ile gazetenin editörleri Bilir Kaya ise Vatan'da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM şube de tutuluyor. Kızılkaya ve Kaya'nın hangi gerekçe ile gözaltına alındığı ise bilinmiyor.

Yazar Aslı Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün nezarethanesinde tutuluyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

TGC: Özgür Gündem açılmalıdır

SONRAKİ HABER

CHP'li Bakan'dan Bilgi Edinme Kanunu'nda değişiklik talep etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa