Norveç’te 'peçe yasağı' önerisi

Norveç’te 'peçe yasağı' önerisi

Norveç'te merkez ve sol partiler 'Daha iyi entegrasyon için on emir' başlıklı bir deklarasyon açıkladı.

Norveç Meclisi’nde ‘Entegrasyon Komitesi’ oluşturan merkez ve sol partiler, “Daha iyi entegrasyon için on emir” adını verdikleri 50 sayfalık önerilerini düzenledikleri bir basın toplantısında kamuoyuna açıkladılar.

Komitenin önerileri arasında okullarda ve kamu kurumlarında çalışanların nikap ve burka giymelerinin yasaklanması da yer alıyor. Okullarda öğrencilerin kapanmalarını azaltabilmek için ülke genelinde geçerli olacak olan kuralların belirlenmesi isteniyor.
Norveçce yayın yapan NRK Gazetesinde yer alan haberde, basın toplantısında İşçi Partisi Başkan Yardımcısı Jette F. Christensen’in “Daha iyi bir entegrasyon için kamuya daha fazla katılım sağlamak zorundayız. Bunun için yüzümüzü örtmemeliyiz” dediği belirtiliyor.

Raporda kapalı yüzün insanlar arasındaki iletişimi engellediği, “insanlar arasındaki iletişimin sağlanabilmesi için” herkesin ayırt edilmesi gerektiği belirtiliyor ve bu nedenle de yüz örtmeye karşı sınırlamalar getirmenin zorunlu olduğu ileri sürülüyor. Okullar ve kurumlarla olan ilişkilerde peçe takmanın sorunlara yol açtığına dikkat çekiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNERİLER

Komitenin önerileri arasında çocukların dini nedenlerle yüzme ve cinsel eğitim derslerinden muaf tutulmaları uygulamasına son verilmesi, mülteci çocuklarına ana okula gitme hakkı tanınması da yer alıyor.
Öneride cami inşalarının yurt dışından finanse edilmesinin daha sıkı kurallara bağlanması, iltica başvurusunda bulunanların bekleme sürelerinin kısaltılması ve geçici çalışma izni uygulamasının yaygınlaştırılması da isteniyor.
Önerinin altında İşçi Partisi (Ap), Hıristiyan Halk Partisi (KrF), Sol (V), Merkez Partisi (S) ve Sosyalist Sol Parti (SV) temsilcilerinin imzaları bulunuyor.
Popülist ve yabancı düşmanı Fremskrittpartiet partisi rapor ve öneriyi hazırlayan ‘Entegrasyon Komitesi’nde yer almadı. Ancak 5 parti tarafından hazırlanan rapor ve öneriyi sevinçle karşıladı.
Partinin Göçmen Politikası Sözcüsü Mazyar Keshvari, “Biz bunları bundan on veya onbir yıl önce önermemeize rağmen şimdi bu önerinin gelmesi çok sevindirici” açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Norveçpeçe