Kadın tutuklular erkek cezaevine sürüldü

Kadın tutuklular erkek cezaevine sürüldü

Cezaevlerinde kadın tutuklu ve hükümlülerin koşulları OHAL sonrasında daha da ağırlaştı.

Damla YELTEKİN
Ankara

Cezaevlerinde kadın tutuklu ve hükümlülerin koşulları OHAL sonrasında daha da ağırlaştı. Başka cezaevlerine nakledilecek kadın tutuklular, koğuşlarından erkek gardiyanlar tarafından alınıyor. Bakırköy Kadın Cezaevi’nden sürgün edilen kadın tutuklular, erkek tutukluların bulunduğu Silivri Cezaevi’nde tek kişilik tecrit hücrelerine konuldu. Cezaevi kantininde kadın pedi bile bulunmuyor. İddiaya göre erkek gardiyanlar, hücrelerin mazgallarından bakarak kadınları taciz ediyor.

Bakırköy Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne sürgün edilen kadın tutuklular tek kişilik tecrit hücrelerinde tutuluyor. Kadın gardiyan eksik olduğu için kadın bölümünde de erkek gardiyanlar çalışıyor. Kadın tutuklular erkek gardiyanlar tarafından taciz ve darba uğruyor. Kadın pedi gibi ihtiyaçlar ise kantinden temin edilemiyor. İddiaya göre erkek gardiyanlar koğuş mazgallarından içeri sık sık bakıyor. Tutuklulara aileleri dışında kimse para, eşya, kitap gönderemiyor. Hazal Bozdoğan isimli tutuklunun annesinin kızına para yatırması ise, kızının görüş cezası olduğu gerekçesiyle engellendi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜNDEN ‘ULUCANLAR’ TEHDİDİ

Kızı Bakırköy Kadın Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne sürgün edilen Cennet Güneş ise sürgün sonrasında kızını gördüğünde kolları ve belinin ağır darbelerle morarmış olduğunu vurguladı. Kadın ve erkek gardiyanların koğuşlara girerek aldığı tutukluları darp ettiğini belirten anne Güneş tepkili. Sürgünden önce de cezaevinin baskıcı tutumları olduğunu belirten Güneş, buna tepki olarak tutukluların oturma eylemleri yaptıklarını anlattı. Güneş, eylemlerin ardından cezaevi müdürünün “Bunlar az bile size. Ulucanlar gibi yapacağım” dedikten sonra ailelerin endişelerinin arttığını ve cezaevi kapısında beklemeye başladıklarını belirtti.

‘GÜNLERCE HABER ALAMADIK’

Sürgünün yaşandığı geceyi anlatan Güneş, “O gece aileler olarak hapishanenin önündeydik. 5 araç çıktı. Tahmin ettik çocuklarımızın olduğunu. Sabah da sorduğumuzda doğru olduğunu öğrendik. Apar topar Silivri’ye gittik aileler olarak” diye konuştu.
Silivri Cezaevi’nde çocukları hakkında bilgi alamayınca avukatların geldiğini ifade eden Güneş, hissettiklerini “Acaba çocuklarımız yaşıyor mu? Yüzlerini görmek istiyorduk” diye anlattı. Çocuğunun sağ kolunun felçli olduğunu belirten Güneş, çocuğundan günler sonra haber alabildiğini söyledi.

‘KIYAFETLERİNİ ÜZERLERİNDE KURUTUYOR’

Bakırköy Cezaevi’nden tutukluların eşyalarının getirilmediğini aktaran Güneş, “Üzerlerinde bulunan kıyafetleri yıkayıp kullanıyorlar. Kıyafetleri üzerlerinde kuruyor” dedi. OHAL’den sonra kitapların toplatıldığına dikkat çeken Güneş, cezaevindekilerin “Kitap okumak da yemek yemek, su içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Onlar olmadan yaşayamayız” diyerek sorunun çözülmesini istediklerini söyledi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜNDEN ‘SAÇLARINDAN SÜRÜKLEYİN’ TALİMATI

İzmir Aliağa Şakran Kadın Cezaevi’nde ise hapishane müdürünün gardiyanlara “Saçlarından sürükleyin” şeklinde talimat verdiği de ailelerin iddiaları arasında. Aileler bu baskılar nedeniyle cezaevindeki yakınlarının artık hücreleri yakma gibi eylemlere başlamak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Hücreleri yakan kadın tutukluların üzerine gaz sıkıldığı, hiçbir onarım yapılmadan tekrar yanık hücrelere konuldukları yönündeki haberler de aileleri endişelendiriyor.

www.evrensel.net
ETİKETLER OHALDamla Yeltekin