17 Ağustos 2016 00:20

Babalar teknoloji konusunda çocuklarına daha hoşgörülü

Günümüzün babaları, teknoloji ve teknolojik cihazlar konusunda annelere göre çocuklarına daha hoşgörülü.

Babalar teknoloji konusunda çocuklarına daha hoşgörülü

Paylaş

Tüm dünyada genel olarak anneler daha yumuşak ve hoşgörülü, babalarsa otoriter olarak değerlendirilir. Peki, bu tablo dijital alanda da geçerli mi? Bir antivirüs yazılım kuruluşunun son araştırmasına göre dünya tersine dönmüş durumda. Günümüzün babaları, teknoloji ve teknolojik cihazlar konusunda annelere göre çocuklarına daha hoşgörülü.
İngiltere, Almanya, ABD ve Rusya’daki babaların davranışlarını karşılaştıran bir antivirüs yazılım kuruluşu araştırmasına göre dört ülkenin de babalarının en büyük endişesi sosyal medya ağları.

SOSYAL MEDYA PROFİLİNİ EN GEÇ ALMAN ÇOCUKLARI OLUŞTURUYOR

Alman çocuklar kendi profillerine sahip olabilmek için babalarının iznini 10,5 yaşına kadar beklemek zorunda. Amerikan ve İngiliz çocuklar ise 6 ay daha şanslı. Rus babaları ise zaman zaman 9 yaşından önce de bu işleme izin verebiliyor.
Alman, Amerikan ve İngiliz babalar 9,5 yaşı uygun bir baraj olarak lanse ediyor. Rus babalar ise daha az sınırlayıcı olarak çocuklarına bundan 2 sene önce telefon alıyor.
İnternet, çok fazla ilgi çekici teklif ve imkana sahip. Ancak herhangi bir gözetim olmadan internette sörf yapılması, çocukların uygunsuz içeriklere maruz kalmasına veya online avcılara denk gelmesine neden olabilir. Ebeveynler bu riskle başa çıkmak için Rusya hariç, ülkelerin hepsi en az 9 yaşına kadar, Ruslar ise en az 8.5 yaşına kadar, gözlerini çocuklarının üstünde tutuyorlar.

BABALAR DAHA YUMUŞAK YÜZLÜ DAVRANIYORLAR

‘Sonuç olarak hangi ebeveyn daha katı?’ sorusu sorulduğunda, babaların genel olarak daha yumuşak yüzlü davrandığı bilgisini paylaşmak mümkün. Özellikle Amerika için bu durum oldukça geçerli. İnternet sörfü, sosyal ağlardaki hesaplar ya da ilk telefona sahip olma konularına baktığımızda, babalar bu aktivitelerin yapılması için annelere göre 1 yıl daha erken izin veriyorlar.
Antivirüs yazılım şirketi, İngiltere’deki ‘hoşgörülü baba, sert anne‘ trendini de inceledi. Babalar, çocuklara 10 yaşından sonra sosyal hesaplar için izin verirken, anneler ortalama 11 ay sonra buna müsaade ediyor. Bunun dışında, gözetim olmadan online sörf yapma ve ilk telefonu alma yaşı kararlarında; anneler ve babalar arasında 1,5 yıllık bir ara görünüyor.

SADECE RUS BABALARI, ANNELERİ KADAR KATI  

Rus çiftler arasında çok küçük bir fark gözükmekle birlikte bütün dijital aktiviteler için fikir birliği sağlandığı söylenebilir.
2016 Ocak Ayında yapılan anket, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya ve Almanya’da yaşayan online popülasyona ait bireyler içinden seçilen bin adet demografik temsilci örneklemine dayanarak hazırlanmış.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Nilüfer Belediyesi öykü yarışmasında başvurular devam ediyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa