16 Ağustos 2016 16:40

Suudilerin öncülüğündeki koalisyon Yemen'de hastane vurdu

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyonun Yemen'deki hastanelerini vurduğunu, 11 kişinin öldüğünü duyurdu.

Suudilerin öncülüğündeki koalisyon Yemen'de hastane vurdu

Paylaş

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), Yemen’in kuzey vilayeti Hacce’deki bir hastanelerine Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği hava saldırısında en az 11 kişinin öldüğünü, 19 kişinin yaralandığını duyurdu.

Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, Abs bölgesini hedef alan saldırı sırasında, savaş uçaklarının bölgede uçuşlarına devam etmeleri ve acil servis çalışanlarının başka bombardımanlar olabileceği endişesi nedeniyle doktorların yaralıları hemen tahliye edemediklerini söyledi.

‘HASTANE OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORLARDI’

BBC’nin haberine göre Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü yazılı açıklamasında “Hastanenin yeri çok iyi biliniyordu. Hastanenin GPS koordinatları, Suudi öncülüğündeki koalisyon dahil çatışmanın tüm taraflarıyla defalarca paylaşıldı” dedi.

Örgüt, ölenlerden birinin MSF çalışanı olduğunu diğer 10 kişinin de hastanede tedavi gören hastalar olduğunu belirtti.

“Bu 12 aydan kısa bir süre içinde MSF tesislerine düzenlenen dördüncü saldırı” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Birleşmiş Milletler’in sağlık tesislerine saldırılara son verilmesi ve uluslararası insani hukuka bağlı kalınması çağrılarına rağmen Yemen’deki çatışmalara dahil olan tarafların sağlık personeli ve hastalara saygı göstermeleri için hiçbir şey yapılmamış gibi görünüyor.”

Reuters’ın aktardığına göre Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü hastaneye yönelik saldırıyla ilgili yorum yapmadı.

Cumartesi günü de Yemen’in Saada vilayetinde bir okula hava saldırısı düzenlenmiş ve okuldaki 10 çocuk yaşamını yitirmişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Pazar günkü saldırıyı kınamış ve soruşturma talep etmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Venezuela’da asgari ücrete yüzde 50 zam

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa