İsveç ile Türkiye arasında ‘çocuk istismarı’ krizi büyüyor

İsveç ile Türkiye arasında ‘çocuk istismarı’ krizi büyüyor

AYM'nin '15 yaş altı çocuklara yönelik cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağı' hükmünü iptali sonrası İsveç'le Türkiye arasında kriz büyüyor.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yasada yer alan “15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağı” hükmünü iptal etme kararının İsveç medyasında geniş yer bulmasının ardından İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün kararı eleştirmesiyle İsveç-Türkiye arasında patlak veren kriz büyüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Cavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Wallström’ü sert demeçlerle kınarken İsveç’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Türkiye Dışişleri Bakanlığına çağırılarak Türkiye’nin duyduğu rahatsızlık iletildi.

Tüm bunlar olurken Ortadoğu’da resmi temaslarda bulunan İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in, Wallström’ün açıklamasının arkasında durduğunu söylemesi medyada, İsveç ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin son bulduğu ve yeni bir dönemin başladığı yorumlarına yol açtı.

‘ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI’

AYM’nin kararı İsveç medyasında geniş bir şekilde yer aldıktan sonra art arda açıklamalar yapan çocuk hakları örgütleri, kararın çocukların cinsel sömürüye uğrama risklerini arttırdığını, uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirtmiş ve Türkiye’nin ‘cinsel suçlular için bir çekim merkezi’ne dönüşebileceği uyarısında bulunmuşlardı.
Görsel ve yazılı medyada Türkiye’ye yönelik eleştiriler sürerken İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Twitter hesabından “Türkiye’de 15 yaşın altındaki çocuklarla cinsel ilişkiye izin veren karar geri alınmalıdır. Çocukların şiddet ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha fazla korunmaya ihtiyaçları var” açıklaması yapmıştı.

İSVEÇ ADALET BAKANI DA KARARI ELEŞTİRDİ

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson da, Twitter hesabından AYM kararının ‘korkunç bir hukuki gelişme’ olduğunu, bunun çocuklara yönelik istismar ve çocuk evliliklerini artıracağını belirtti ve değiştirilmesini istedi.
Morgansson’un yanı sıra aralarında Liberal Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Birgitta Ohlsson’un da bulunduğu pek çok politikacı sosyal medya hesaplarından AYM’nin kararını eleştirdi ve kararın iptalini istedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI LÖFVEN’DEN WALLSTRÖM’E DESTEK

Ürdün’de Zaatari İltica Kampı’nı ziyareti sırasında Türkiye’nin Wallström’e yönelik eleştirilerini değerlendiren Löfven, “Kaygı verici buluyorum. Dünyada kadın ve kızların hakları güçlendirilmeli zayıflatılmamalı” açıklamasını yaptı.
Anayasa Mahkemesi kararının çocukların evlendirilmelerine ve cinsel ilişkiye girmelerine neden olacağı uyarısında bulunan Löfven, “Çocukları korumalıyız. Çocuklar daha iyi ve güçlü haklara sahip olmalı. Genelde bu gelişme beni kaygılandırıyor. Çocukların hakları güçlendirilmeli. Çocuk musun ve bağımlılık durumunda mısın. 12 yaşındaki çocuklara seçim yapma hakları oldukları söylenemez” dedi.
İsveç Haber Ajansı TT’ye Walström’ün açıklamalarının arkasında olduğunu ve çocukların hakları söz konusu olduğunda geri adım atmayı düşünmediklerini söyledi.

TÜRKİYE-İSVEÇ İLİŞKİLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAŞANIYOR

Dagens Nyheter gazetesinin yazarlarından Annika Ström Melin, köşesinde, uzun yıllardan bu yana Avrupa Birliği içinde Türkiye’nin en yakın dostları arasında yer alan İsveç’in Türkiye politikasında  Dışişleri Bakanı Wallström’ün eleştirisiyle bir değişiklik yaşadığını, yaz aylarından bu yana Stockolm-Ankara ilişkilerinde gözle görülür bir kötüleşme olduğunu yazdı.

AYM: SUÇ OLMAKTAN ÇIKARILMASI İMA DAHİ EDİLMEMEKTEDİR

AYM'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 15 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarı düzenleyen maddenin halen yürürlükte olduğu vurgulanarak, "Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı, kategorik olarak on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir" denildi. Açıklamada, iptal kararın 'orantılılık ilkesi'ne aykırı olduğu gerekçesiyle alındığı hatırlatılarak, yasal boşluğa neden olunmaması için kararın 6 ay sonra Resmi Gazete'de yayınlanacağı ve bu süre zarfında Meclis'in gerekli düzenlemeyi yapabileceği kaydedildi. 

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle: 
"Bazı dış basın yayın organlarında Anayasa Mahkemesi'nin 26 Mayıs 2016 tarihli E. 2015/108 ve K. 2016/46 sayılı kararı çarpıtılmak suretiyle maksatlı haberlerin yapıldığı ve bunlar üzerinden ülkemizin karalanmak istendiği görüldüğünden, bu basın duyurusunun yapılması gereği doğmuştur. İleri sürüldüğünün aksine, anılan kararla on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiilleri suç olmaktan çıkarılmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinin (1) numaralı fıkrasında cezanın alt sınırı belirlenirken, somut olayın özelliklerine göre ihtiyaç duyulabilecek kademelendirmeye imkân tanınmamış olunması, 'orantılılık ilkesi'ne aykırı bulunmuş ve kural teknik hukuki nedenlere dayanılarak iptal edilmiştir. Buna göre Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı, kategorik olarak on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiillerinin suç olmaktan çıkarılmasını ima dahi etmemektedir. Nitekim iptal sonucu yasal boşluk doğmaması, böylelikle yeni düzenleme yapılıncaya kadar çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerinin suç olmaktan çıkıp cezasız kalmaması, yasama organına gerekçede belirtilen çerçevede yeni düzenleme yapma imkânı tanınması için iptal hükmünün Resmî Gazete’de yayımlanmasından altı (6) ay sonra yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Bu süre 13 Temmuz 2016 tarihinden itibaren işlemeye başlamıştır. Dolayısıyla yapılan tüm spekülasyonların aksine söz konusu ceza hükmü halen yürürlüktedir ve on beş (15) yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel istismar fiilleri, Türk hukukunda suç olmaya devam etmektedir. Yasama organının belirlenen sürede iptal kararında belirtilen teknik hukuki sorunları karşılayacak yeni bir düzenleme yapma imkânı bulunmaktadır."

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2016 12:30
www.evrensel.net