15 Ağustos 2016 13:55

İmralı'da görevli 1 yüzbaşı ve 1 astsubay tutuklandı

Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı Adası'nda görevli Yüzbaşı Hasan Ürküt, Astsubay Üstçavuş Mehmet Sarıca tutuklandı kıdemli Başçavuş H. U. serbest.

İmralı'da görevli 1 yüzbaşı ve 1 astsubay tutuklandı

Paylaş

Bursa'da, 'FETÖ' soruşturmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı Adası'nda görevli 1 yüzbaşı ve 2 astsubay gözaltına alındı.

Abdullah Öcalan’ın 1999 yılından beri bulunduğu İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nin dış güvenliğinden sorumlu jandarma birliğinde görev yapan ve 'FETÖ' ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle açığa alınan Yüzbaşı H.Ü. ve Astsubaylar H.U. ve M.S. terörle mücadele ekiplerince Bursa’daki evlerinde gözaltına alındı.

Gözaltında alınan 3 asker, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

YÜZBAŞI İLE BİR ASTSUBAY TUTUKLANDI

Nöbetçi Sulh 1. Sulh Hakimliği’nce Yüzbaşı Hasan Ürküt, Astsubay Üstçavuş Mehmet Sarıca tutuklanırken Kıdemli Başçavuş H.U. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TELEFONLARINDA BY LOCK HABERLEŞME SİSTEMİ BULUNDU

15 Temmuz'daki darbe girişimi gecesi İmralı Adası’ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nde görevli oldukları bildirilen Yüzbaşı Hasan Ürküt, Üstçavuş Mehmet Sarıca ve Kıdemli Başçavuş H.U. daha önce açığa alınmıştı. Tutuklanan Yüzbaşı Ürküt ve Üstçavuş Sarıca’nın telefonlarında "FETÖ" üyelerinin kullandığı haberleşme sistemi Bylock bulunduğu iddia edildi. Bu sistemin telefonlara ancak flash bellekle yüklendiği kaydedildi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Üç şüphelinin mahkemede suçlamaları kabul etmedikleri, 15 Temmuz günü İmralı’da görevlerinin başında olduklarını söyledikleri belirtildi. Tutuklanan Sarıca’nın “Darbe girişimini öğrendiğimiz zaman televizyondan takip ettik. O akşam İmralı’da her şey normaldi. Herkes görevini yaptı. FETÖ ile hiçbir bağlantımız yoktur” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Eski Fenerbahçeli Atkinson polis saldırısında öldü

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa