Darbeci komutana peçete verdi, 20 yıl hapsi istendi

Darbeci komutana peçete verdi, 20 yıl hapsi istendi

İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’a elini silmesi için peçete veren Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Yılmaz hakkında 20 yıl hapis isteniyor.

Bursa'da darbe girişiminin ardından tutuklanan İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’a parmak izi alınması sırasında elini silmesi için peçete veren Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Yılmaz hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yılmaz, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”le suçlanıyor.

POLİSLERİN ŞİKAYETİYLE HAKKINDA DAVA AÇILDI

Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı’na giderek, “Sıkıyönetim Komutanı olarak atandım” diyerek toplantı yapmak istedi. Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün talimatıyla o akşam gözaltına alınan Albay Akkuş, daha sonra tutuklandı.

Albay Yurdakul Akkuş Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğünde, iddiaya göre nizamiye girişinde aracı karşılayan cezaevinde görevli Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Yılmaz, polislerden araçtan önce Albay Yurdakul Akkuş’un tek olarak indirilmesini istedi. Olumsuz yanıt alan Astsubay Yılmaz, bu kez cezaevinde parmak izi aldıktan sonra elini yıkamak isteyen Albay Akkuş’u lavaboya kadar götürüp, daha sonra kapıda bekleyerek çıkışta kendisine elini silmesi için peçete uzattı.

Polislerin şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılan Kıdemli Başçavuş Mustafa Yılmaz gözaltına alındı. Daha sonra adliyeye çıkartılan Astsubay Yılmaz, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca Mustafa Yılmaz hakkındaki soruşturma tamamlandı. Yılmaz hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Yılmaz’ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. (Bursa/DHA)

www.evrensel.net