İtirafçı general: Adil Öksüz 6 gün plan yaptı Gülen onayladı

İtirafçı general: Adil Öksüz 6 gün plan yaptı Gülen onayladı

İzmir'de tutuklanan bir generalin itiraflarına göre, darbe planı Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz tarafından yapılıp Fethullah Gülen tarafından onaylanmış.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, Türkiye'nin hemen her kentinde asker ve polisler başta olmak üzere her kesimdeki kişilere peş peşe operasyonlar yapıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonlarıyla İzmir'de gözaltına alınan özellikle üst rütbeli askerlerin darbeye ilişkin ifadeleri, önemli ayrıntıları ortaya çıkardı.

'DARBE PLANLARI, PENSİLVANYA'DA ONAYLANDI'

Tutuklanan askerlerden itirafçı olan bir general ile farklı rütbedeki askerlerin anlattıkları, 15 Temmuz darbe girişimi öncesindeki sürece ilişkin önemli noktaları aydınlattı. Darbenin bir numarası olduğu iddia edile ve Akıncı Üssü'nde yakalanan ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ün, iki günlük ABD ziyaretinin sırrı da ortaya çıktı. 

Polisin belirlemelerine göre 'Hava Kuvvetleri imamı' olan Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, 15 Temmuz'dan önce Ankara'da belirlediği adreslerde ilk olarak paralel yapının asker ve polisteki imamlarıyla toplantılar yaptı. Bu toplantılardan ortaya çıkan taslak planlara, paralel yapı üyesi generallerle son halini verdi. 

Hemen her ildeki darbe yapılanmasında görev alacakların isim isim belirlenmesinden sonra da Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz bu planları yine polisin tespitlerine göre 11 Temmuz günü ABD'ye götürdü. Pensilvanya'da bulunan Fethullah Gülen'in, darbe planlarını inceleyip onaylamasından sonra Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz 13 Temmuz tarihinde Türkiye'ye göndü. Bundan iki gün sonra, 15 Temmuz 'da, darbe girişimi yaşandı. 

TOPLANTILARA KATILAN GENERAL SÜRECİ ANLATTI

İtirafçı general, 8 Temmuz'da Ankara'ya çağrıldığını anlattı. Burada MİT, polis jandarmadan sorumlu imamlarla buluştuğunu söyleyen itirafçı general, götürüldüğü villada darbenin planlarının yapıldığını gördüğünü anlattı. Bu çalışmaların 3 gün sürdüğü bilgisini veren general şöyle konuştu:

"Tüm yapılan planları Adil Öksüz aldı, 'Ben bu planları Amerika'ya onay için hoca efendiye götürüyorum' dedi. Ardından ben İzmir'e döndüm. Öksüz'ün 13 Temmuz'da ABD'den döndüğünü öğrendim. 15 Temmuz'da sorumlu imam benimle saat 18.00'de görüşmek istedi. Yanımda 2 albay da vardı. 'Darbe bu gece yapılacak' dedi. Gece saatlerinde ismini verdiği bir komutanın arayacağını ve neler yapacaklarımızın talimatını vereceğini söyledi." 

General, darbe planlarının Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz önderliğinde çok sayıda generalle birlikte yapıldığını vurgulayıp, planların Fethullah Gülen'in onayı alındıktan sonra uygulandığını da ifade etti. 

HER BİRİM KOORDİNE İÇİNDE ARAŞTIRIYOR

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ün kim ya da kimlerin yardımıyla kaçtığı ve halen nerede bulunduğunu MİT ve polis istihbarat dahil her birim araştırıyor. (DHA)

www.evrensel.net