14 Ağustos 2016 12:26

Demirtaş, Yüksekdağ ve Beştaş'ın 5 yıla kadar hapsi istendi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Eş Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile Adana Milletvekili Beştaş hakkında 5 ayrı iddianame hazırladı.

Demirtaş, Yüksekdağ ve Beştaş'ın 5 yıla kadar hapsi istendi

Paylaş

Milletvekili dokunulmazlıklarının bir seferliğine kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Meral Danış Beştaş hakkında hazırlanan fezlekeler Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na geldi.

Yürütülen soruşturmada, 15 Ekim 2011 tarihinde Selahattin Demirtaş’ın,  il kongresinde "PKK lehine atılan sloganlar" eşliğinde yaptığı konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" iddia edildi. Tebligata rağmen müracaat etmeyerek savunma yapmadığı belirtilen Demirtaş’ın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi uyarınca ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame, Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yürütülen soruşturmada ise 12 Ekim 2015'de Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması ve cenaze töreni sırasında yaptığı konuşmada, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Aşağılama’ suçu işlediği idia edildi. Figen Yüksekdağ’ın Türk Ceza Kanunu’nun 301/1’inci maddesi uyarında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilen iddianame, Adana Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

BEŞTAŞ HAKKINDA 3 AYRI İDDİANAME

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP Adana Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş hakkında yürütülen soruşturmada da, Beştaş’ın 14 Ekim 2015’te, Ankara Katliamı'nı protesto etmek için Adana İnönü Parkı’nda düzenlenen basın açıklaması ve 9 Şubat 2016’da Bölge'de ilan edilen sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla yine İnönü Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmalar ile 2 Şubat 2016 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından bir kişinin polis tarafından öldürülmesine ilişkin paylaşımlarla "Türkiye Cumhuriyet Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Yargı Organlarını, Devletin Askeri ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama" suçunu işlediği iddia edildi. 

Hakkında 3 ayrı iddianame hazırlanan Meral Danış Beştaşhakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 ve 301/2 maddeleri uyarınca 3 kez ayrı ayrı 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianameler, Adana 2, 8 ve 21’inci Asliye Ceza Mahkemelerine geldi.

ÖNCEKİ HABER

Saray bahçesinde ‘baş başa’ mutabakat

SONRAKİ HABER

İsviçre'deki ABD Büyükelçiliği güvenlik alarmı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa