Giresun Üniversitesinde yeni yönetimin ilk hedefi işçiler

Giresun Üniversitesinde yeni yönetimin ilk hedefi işçiler

Giresun Üniversitesi’nde yeni yönetimin ilk işi, büro hizmetlerini yürüten 30 işçinin görev yerlerinin değiştirmek oldu.

Giresun Üniversitesi’nde yeni yönetimin ilk icraatlarından biri taşeron işçilerin görevini değiştirmek oldu. İşçilerin örgütlü olduğu Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası üniversiteye taşeron kadrosundan temizlik işçisi olarak alınan, ancak uzun yıllardır idari bölümlerde sadece büro hizmetlerini yürüten 30 işçinin görev yerlerinin değiştirildiğini açıkladı. 

Belediye-İş Giresun Şube Başkanı Salih Önal yaptığı açıklamada, işçilerin “Siz taşeron işçisiniz” denilerek temizlik yapmaya zorlandığı belirtti. Önal, “Hükümet tarafından hazırlanan ve TBMM’ye getirilmesi beklenen taşeron işçilere kadro getirecek olan tasarıda ‘asıl işi yapan’ taşeron işçiler tanımına uyduğu ve tasarının yasallaşması ve diğer koşullarının da uyması halinde de kadroya geçeceği muhakkaktır. Yönetim de bunu bildiği halde arkadaşlarımızın bu  haklarını neden gasbetmektedir” dedi. “Bu mobbing benzeri uygulamalarla işçilerin istifaya zorlanıp yerlerine alınan taşeron işçilere büro hizmetleri mi” yaptırılmak istendiği soran Önal, daha şimdiden taşeron işçiler içindeki üniversite yöneticilerinin yakınlarından görevlerine devamları veya temizlik yapmayacakları yerlere vererek korundukları iddialarının olduğu ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net