12 Ağustos 2016 21:34

Hrant Dink cinayeti davası 26 Eylül'e ertelendi

Hrant Dink cinayetine ilişkin davada sanıkların tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 26 Eylül'e erteledi. 

Hrant Dink cinayeti davası 26 Eylül'e ertelendi

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 3'üncü duruşmasının son celsesi, verilen öğle arasının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Trabzon istihbarat amirlerinden Özkan Mumcu'nun sorgusu sürdü. Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun, "Hayal ile ilgili 'Hrant Dink'i ne pahasına olursa olsun öldürecektir' bilgisini aldıktan sonra bir operasyon yapılmasını düşündünüz mü?" sorusuna, "Bilgim yok. Yetkim de yok" diye yanıt verdi. Söz alan dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, Mumcu'ya "Engin Dinç ile yardımcı istihbarat elemanı olan Erhan Tuncel'in görüşmesi kaç dakika sürdü" diye sordu. Mumcu da, "Yarım saatten az değil, bir saat" diye yanıt verdi. Altay'ın görüşmenin kayıt altına alınıp alınmadığını sorması üzerine Mumcu, alınmadığını söyledi. "Görüşmeden sonra Dinç, Tuncel'in verdiği bilgi ile ilgili çalışma yapmanızı istedi mi?" diye soran Altay'a, Mumcu'nun cevabı "Hayır" oldu.

Avukat Hakan Bakırcıoğlu da mahkemenin Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan istediği azınlıklara yönelik tehdide ilişkin yazılan 37 evrakın tamamının istenmesini talep etti. 

Son olarak taleplerini söyleyen Mumcu, SEGBİS ile duruşmaya katılmak istediğini belirtti. 

Mumcu'nun savunmasının ardından Eski İstihbarat Daire Başkanı tutuklu sanık Ramazan Akyürek'in savunmasına geçildi. Akyürek, "Yargılanan ve yargılama dışında tutulan bu kişilerle meslek dışında ilişkim yoktur. Ben de dahil hiçbirimiz kendi irademizle çalışmayı talep etmedik. Atfedilen soruşturmaların doğru olmadığı ortaya çıktı" dedi. Akyürek, savunmasının sonunda mağdur olduğunu belirterek tahliyesini istedi. 

Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tahliye taleplerini reddederek, davayı 26 Eylül'e erteledi.

 

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan 8 üniversiteye rektör atadı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa