Menbic’in tamamı IŞİD’ten alındı

Menbic’in tamamı IŞİD’ten alındı

Suriye'nin Halep kentine bağlı en büyük ilçesi Menbic, 1 Haziran'dan başlatılan operasyon ile IŞİD'ten alındı.

IŞİD'in Suriye topraklarında Rakka'dan sonra en önemli merkezi olarak gördüğü Menbic, bugün saat 17.00 itibariyle tamamen IŞİD'ten alındı. 1 Haziran'da, ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ve Menbic Askeri Meclisinin başlattığı ve havadan da Koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyon kapsamında Menbic merkezi tamamen kontrol altına alındı. 

Operasyon kapsamında Menbic'in yanı sıra yaklaşık 200 köy de alınırken operasyonun ilk günlerinde daha önce Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Karakozak bölgesi IŞİD'ten alınmıştı.

Sivillerin IŞİD tarafından kent merkezindeki mahallelerde canlı kalkan olarak kullanılması nedeniyle operasyon uzarken son bir aydır şehir merrezinde keskin nişancıların devreye girdiği şehir savaşı yürütülüyordu.

Son olarak güvenlik kavşağını IŞİD'ten alan QSD ve Menbic Askeri Meclisi savaşçıları, bugün kenti tamamen IŞİD'ten aldı.

Operasyonda 172 bin Menbicli sivil kentten kurtarılarak kentin doğusunda yer alan ve siviller için yapılan kampa yerleştirildi. 
"IŞİD militanları sivillerin arasına karışmış olabilir" endişesiyle, kurtarılan siviller güvenlik taramasından geçirilirken, ihtiyaçlarının tamamı karşılandı.
Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Menbic Askeri Meclisi Komutanlarından Ahmet İbrahim, kentin tamamını IŞİD’in elinden aldıklarını söyledi. İbrahim, kentte şimdi arama tarama çalışması ve mayın temizliği yaptıklarını söyledi. 

3 BİN IŞİD’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Menbic Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre kent merkezinde 3 binin üzerinde mayın ve el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirilirken, operasyon boyunca IŞİD ile yaşanan çatışmalar ve bombalı tuzaklamalar sonucunda 283 Askeri Meclis savaşçısı yaşamını yitirdi ve çok sayıda savaşçı da yaralandı. IŞİD’in ise 3 bine yakın kayıp verdiği öğrenildi.
2012 yılında ÖSO’nun ve 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen 80 bin nüfuslu Menbic, güneyde Halep’e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus’a 40 kilometre, doğuda Kobanê’ye 65, batıda ise Bab’a 45 kilo metre uzaklıkta bulunuyor. (DIŞ HABERLER) 

MENBİC'DE SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI YÜKSELİYOR

Menbic'te 73 gün sonra gelen zaferin kutlamalarına başlandı. Kentin tamamının kontrolünü ele geçiren Menbic Askeri Meclisi savaşçıları, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçıları ve kent halkı, elde edilen zaferi kutlamak için sokaklara döküldü. 

Kentin yüksek binalarına, her iki askeri gücün bayrakları asıldı. Kentin dört bir yanında atılan sevinç çığlıkları ile, kazanılan özgürlük kutlanmaya devam ediliyor. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ağustos 2016 19:40
www.evrensel.net
ETİKETLER IŞİDMenbicSuriye