Sermayeye vergi affı, emekçilere yüksek vergi

Sermayeye vergi affı, emekçilere yüksek vergi

BES, Türkiye vergi sisteminin getirilen aflarla sermaye için cennet, yüksek vergi dilimleriyle emekçiler için cehennem haline getirildiğini söyledi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan, Türkiye vergi sisteminin getirilen aflarla sermaye için cennet, yüksek vergi dilimleriyle emekçiler için cehennem haline getirildiğini söyledi.

BES sermayedarlar için vergi affı kanunu çıkarılırken, kamu emekçilerinden yüzde 20 vergi dilimine göre kesinti yapılmasına tepki gösterdi. Sendika genel merkezinde yapılan basın açıklamasında konuşan BES Genel Başkanı Fikret Aslan, “Yıllardır adil bir vergi sistemi talebimizin gereğini yapmayanlar, son olarak 3 Ağustos'ta 6736 Sayılı Vergi Affı Kanunu ile Türkiye tarihinin en geniş kapsamlı aflarından birisini çıkarmıştır. Kısmi afları saymadığımızda 2002 yılından bu yana çıkartılan vergi barışı kanunu 2011 yılında çıkartılan 6111 sayılı kanun izlemiş, son olarak da 2016 tarihli kanunun daha taksit süreleri dolmadan tekrar daha geniş kapsamlı bir vergi affının çıkarılması vergide adalet ve eşitlik ilkelerinin yerlerde süründüğünün tescili anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin, hatta vergi kaçakçılığı yapanların affedilmesinin iktidarın aczi olduğunu söyleyen Aslan, sermayedarlar tarafından her ay emekçilerden peşin alınan vergi ve primlerin üzerinden yıllar geçtikten sonra affının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Sermaye kesimlerine yönelik vergi aflarının kaldırılması ve açlık sınırı altında çalışanların vergiden muaf tutulması gerektiğini vurgulayan Aslan, yoksulluk sınırı rakamlarının da yüzde 15'lik dilimden vergilendirilmesini istedi. Zorunlu tüketim ve hizmet üzerinden alınan vergilerin de kaldırılmasını talep eden Aslan, Türkiye vergi sisteminin sermaye çevreleri için cennet, emekçilerin için ise cehennem haline getirildiğini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER BESvergi affı