Tayland’ın turistik bölgelerinde bombalı saldırılar

Tayland’ın turistik bölgelerinde bombalı saldırılar

Tayland'ın farklı turistik bölgelerinde gerçekleştirilen bir dizi bombalı saldırıda en az dört kişi öldü, birçok kişi yaralandı.

Tayland'ın farklı turistik bölgelerinde gerçekleştirilen bir dizi bombalı saldırıda en az dört kişi öldü, birçok kişi yaralandı. Başkent Bangkok yakınlarındaki tatil beldesi Hua Hin’de dün gece düzenlenen çifte bombalı saldırıda bir kişi ölmüştü.

Bugün ise Hua Hin’de iki ayrı patlama gerçekleşti. Bunun dışında farklı tatil yörelerinde de bir dizi patlama yaşandı. Patlamalardan ikisi, ülkenin önemli turizm merkezlerinden Patong Plajı’nda yaşandı.

Başbakan Prayuth Chan-ocha, “Bombalar kaos ve karmaşa yaratmayı hedefliyor. İnsanları daha fazla paniğe sevk etmemeliyiz” dedi. Tayland’da 2014’te generaller, darbeyle yönetime el koymuştu. Cunta lideri Prayuth Chan-ocha başbakan olmuştu.
Polis Sözcüsü Piyapan Phingmuang, düzenlediği basın toplantısında bombalı saldırıların terör ile bağlantılı olmadığını ileri sürdü. Phingmuang, “Tayland’ın kimseyle bölgesel ya da dini sorunu yok. Bunun bir iç sabotaj eylemi olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

ÜSTLENEN OLMADI

BBC’nin Bangkok’taki muhabiri Jonathan Head şüphelerin ülkenin güney eyaletlerinde Tayland ordusuna karşı savaşan ayrılıkçı Müslüman Malay gruplar üzerinde yoğunlaştığını söylüyor. Ülkenin güneyinde 12 yıldır süren çatışmalarda yaklaşık 6 bin kişi öldü. Head, militanların bugüne kadar turistleri hedef almadığını, saldırıları Malay grupların gerçekleştiğinin teyidi durumunda bunun yeni bir tür çatışma dönemini işaret edeceğini belirtiyor.

Turizm, Tayland ekonomisinin en önemli sac ayaklarından. Ülkeye 2016’da 32 milyon turistin gelmesinin beklendiği açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tayland