12 Ağustos 2016 07:42

İşçiler olarak sözümüzü söyleyelim

Schneider İşçisi İlkay Özçoban, gazetemize mektup yazdı: Sivil askeri ayırmaksızın darbelere hayır diyoruz.

İşçiler olarak sözümüzü söyleyelim

Paylaş

İlkay ÖZÇOBAN
Schneideir işçisi - İzmir

Merhaba sevgili Evrensel okurları, işçiler ve emekçiler.
Ben Schneider Elektrik’te uzun bir zamandır çalışmaktayım. Hem toplusözleşme hem de darbe üzerine konuşurken bir abimiz, ‘Bu konu hakkındaki düşüncelerini olduğu gibi yazar mısın’ dediğinde önce neden diye sordum? O da bana bu konuları asıl bizim gibi emeği ile geçinenlerin konuşup ses çıkarması ve yarın öbür gün yapılacak toplu sözleşmemizi de etkileyeceği için şimdiden sözümüzü söylememiz gerektiğini anlattı. Ben de bundan dolayı zaten okuduğum ve takip ettiğim Evrensel gazetesinde de yayınlanacağını bildiğim için de ayrıca mutlu oldum.
‘Darbe’ nasıl bir anlam ifade eden bir kelime biliyor musunuz? İnsanın ülkesinde ansızın yaşayabileceği ya da geçmişte yaşamış olduğu amasız çaresiz bir durum.
Darbe dediğin nasıl mı olur? İşte onun cevabını bir zaman önce bu durumu yaşamış dedeme sordum. Evet dedi, darbe dediğin 81 ilde aynı anda uygulanan bir karardır ve bu kararı TSK’nın genelkurmayı yada komuta kademesi yetkisiyle başlar. Bu darbe TSK’ya yapılan bir darbeye dönüşmüştür. Ve en önemlisi de en kötüsünü de halkımız yaşamıştır.
İşte FETÖ diyorsunuz ya devletin içine sızmış. “Siz bunları bilmiyor muydunuz?” diye sorasım geliyor. Bu darbe planını hazırlayan ya da duyanlar günler öncesi bilmiyorlar mıydı? Ne zaman devletin askeri terörist oldu cemaatçi oldu? Siz değil miydiniz YAŞ’ta bu adamları yani generalleri başa getiren. Ergenekon, Balyoz gibi davalarla generalleri hapse atan. Suçsuzluğu ispatlanan insanları şimdi tekrar başa getiriyorsunuz.
Bence asıl darbe halkımıza yapılmıştır. Sonuç olarak bu ülkenin vatandaşları olarak din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin hepimiz, bizi bu kaosa sürükleyen politikaların sonucunu yaşadık. Son sözünü söylememiş işçiler ve emekçilere, darbe ve OHAL her zaman ayrım gözetmeksizin daha fazla açlık yoksulluk ve sefalet getirecektir.
Sivil askeri ayırmaksızın darbelere hayır diyoruz. OHAL kaldırılsın diyoruz, demokrasi kazansın istiyoruz.

ÖNCEKİ HABER

‘Demokrasiden payımıza çöpleri toplamak düştü’

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa