Alakır için ‘hukuk’ çağrısı

Alakır için ‘hukuk’ çağrısı

Antalya Kumluca’da Alakır Nehri üzerindeki Dereköy HES'in faaliyetlerini yasa dışı sürdürdüğü bildirildi.

Antalya Kumluca’da Alakır Nehri üzerindeki Dereköy HES için alınan ‘ÇED Olumlu’ kararının 2 kez iptal edilmesine rağmen inşaat faaliyetlerinin yasa dışı sürdüğü, 30 günlük süre dolmasına rağmen valiliğin yürütmeyi durdurma işlemini uygulamadığı bildirildi.

Meslek örgütlerinin oluşturduğu Antalya Eşgüdüm Kurulu, mahkeme kararına rağmen firmanın inşaat çalışmalarını sürdürmesi üzerine Antalya Valiliği’ne çağrıda bulundu. Kurul adına açıklama yapan avukat Tuncay Koç, hukuk devletinin en önemli ilkelerinden birinin kanunlara uymak, mahkemelerin verdiği kararların uygulanmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Tuncay Koç doğal güzellikleri, ormanı, nehri ve SİT kararıyla Alakır Vadisi’nin Antalya’nın en önemli doğal alanlarından biri olduğunu belirtti. Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından alınan kararın halen geçerli olduğu ve firmanın ÇED’ler konusunda hiçbir yasal dayanağı kalmadığını vurgulayan Koç, bu durumun davacılar tarafından Kumluca Kaymakamlığı’na bildirildiğini, ancak 30 gün içinde uygulanması gereken yürütmeyi durdurma işleminin 40 gün geçmesine rağmen halen uygulanmadığını söyledi.

Koç şöyle dedi: “Hukuk devletinin bir gereği olarak ve tabiat değeri tartışılmaz Alakır Vadisi’nde bu doğa kıyımına bir an önce son verilmesini, idareden ve OHAL yetkileriyle donatılmış sayın Antalya Valiliği’nden talep etme gereği doğmuştur. Mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmek her demokratik hukuk devletinde idarenin sorumluluğundadır.” (Antalya/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Alakır