10 Ağustos 2016 23:47

Lübnan ve İsveç arasında iltica krizi

Lübnan, vatandaşlarının iltica talebini kabul etmeyen İsveç’i misillemeyle tehdit etti.

Lübnan ve İsveç arasında iltica krizi

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Lübnan, vatandaşlarının iltica talebini kabul etmeyen İsveç’i misillemeyle tehdit etti.

Lübnan Çalışma Bakanı Sejaan Azzi, İsveç’in Lübnanlı mültecilerin iltica talebini kabul etmemesi durumunda “öç alacaklarını” ve ülkede bulunan İsveç vatandaşlarını sınır dışı edeceklerini açıkladı.

Azzi, İsveç’in Lübnanlı ilticacıları sınır dışı etmesi durumunda, Çalışma Bakanlığı’nın nerede bulundukları ve işlerinin olup olmadığından bağımsız olarak İsveçlilere karşı benzeri önlemleri alacağını söyledi.

Lübnan’da yayımlanan l’Orient le Jour gazetesinde yer alan bir haberde, Lübnan Dışişleri Bakanı Gebran Basil’in de, İsveç’in Lübnanlı mültecileri sınır dışı verme kararı almasını kınadığı belirtiliyor.

300 İLTİCA TALEBİNE BİRDEN RET

İki ülke arasındaki anlaşmazlığın nedeni İsveç Göçmen Dairesi’nin iltica talebi başvurusunda bulunan 300 civarında Lübnanlının iltica talebine olumsuz yanıt vermesi. Bir kısmı 10 yıldan bu yana İsveç’te yaşayan Lübnanlıların işleri var ve çocukları da okullarda eğitim görüyor. Ancak Göçmen Dairesi, bunu Lübnanlıların İsveç’te kalmaları için yeterli bir neden olarak görmüyor.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcülerinden Veronica Nordlund, Lübnan Dışişleri Bakanı Gebran Basil’i İsveç yasaları ve iltica başvurularını karara bağlayan Göçmen Dairesi’nin bağımsız bir kurum  olduğu konusunda bilgilendirdiklerini ve Göçmen Dairesi’nin kendisinin ilticacıların korunmalarına gerek olup olmadığına karar verdiğini söylüyor.

İSRAİL’DEN KAÇAN LÜBNANLILAR

İsveç’te Liberal Parti’nin Lübnan doğumlu Milletvekili Roger Haddad, İsveç’in Suriyeli mültecileri kabul ederken Lübnanlıları sınır dışı etme kararı almasının Lübnan Hükümeti’ni kızdırdığını belirterek İsveç’e giden mültecilerin 2006 yılında İsrail’in Lübnan saldırıları sırasında kaçanlardan oluştuğunu söyledi. Haddad, “Lübnanlı yetkililer, İsveç Hükümetine küçük bir ülkenin 1.5 milyon Suriyeli mülteciyi kabul ettiğini söyledi. 70 aileye nasıl oturma izni veremezsiniz sorusunu sordu. Tehditlerini yaşama geçirmemelerini ve Lübnan’da çalışan İsveçlileri sınır dışı etmemelerini umuyorum” dedi.

Lübnan’da yaşayan İsveçliler daha çok telekomünikasyon, elektirik, teknik sektörlerinde faaliyet yürüten şirketlerde çalışıyorlar. Ericsson ve ABB’nin Lübnan’da büroları bulunuyor.

Lübnan Hükümeti’nin sınır dışı etme tehditi Lübnan’da yaşayan İsveçliler tarafından tepkiyle karşılandı.
8 yıldan bu yana Lübnan’da çalışan İsveç vatandaşı Fayrouz Ramadan, Azzi’nin İsveçlileri sınır dışı etme tehditini ”Delice ve küstahça” olarak tanımladıktan sonra ”İsveç’in sınır dışı etmeye çalıştığı Lübnanlılarla dayanışabilirim. Onların orada kalması daha iyi. İsveç bir çok imkanın olduğu iyi bir ülke. Lübnan’da yolsuzluk çok fazla ve geçinmek oldukça zor ama İsveç’i bu biçimde tehdit etmek tamamıyle yanlış” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Japonya’da binlerce Kürt mülteci mağdur

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa