11 Ağustos 2016 04:55

Avukat Erbey: Kumpassa KCK davaları düşürülsün

KCK yargılamaları mağdurlarından Avukat Muharrem Erbey, 'Davalar doğrudan düşürülmeli' dedi.

Avukat Erbey: Kumpassa KCK davaları düşürülsün

Paylaş

Serpil BERK
Diyarbakır

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet yetkilileri geçmişe dönük yaşanan hukuksuzlukları Fethullah Gülen Cemaatiyle bağdaştırılarak kumpas olduğu dillendiriliyor. KCK davalarının yargılamalarını yapan hakim ve savcılar darbe girişimi sonrası tutuklandı. KCK yargılamaları mağdurlarından Avukat Muharrem Erbey, “Tutuklandığımız süreçler hukuki ihlallerle dolu. KCK davalarında yeniden bir yargılama değil, davaların doğrudan düşürülmesi gerekiyor” dedi.

KCK ana davasına bakan hakim ve savcıların birçoğu cemaat operasyonu adı altında görevden alındı ya da tutuklandı. KCK yargılamaları mağdurlarından Avukat Muharrem Erbey’e davanın yeniden görülmesine ilişkin söylenenleri ve yaşadığı mağduriyeti sorduk.  

‘HUKUKA AYKIRI YARGILANDIK’

5 yıla yakın bir süre hapishanede tutulan Erbey, “Yargılandığımız süre zarfında hukuka aykırı bir şekilde tutuklandık” dedi. Erbey, yargılamanın yeniden yapılması değil davanın düşmesi gerektiğine vurgu yaptı. İfadelerinin dahi düzgün bir şekilde alınmadığını söyleyen Erbey” “Hazır bir şablon varmışçasına hukuka aykırı bir şekilde yargılandık” dedi. Erbey, “Gizli tanık beyanlarıyla yargılandık. KCK ana davasından yargılananların çoğu siyasetçi ve şiddete meyleden tek bir hareketleri de yok. Barış sürecinde tutuklandık ve bizler barışa destek veren siyasetçiler olarak barış sürecini zedelemek için tutuklandık. Tekrar barış sürecini başlatmaya, yeniden müzakere masasına dönmeye dönük yürütülmeli süreç. Bunlar birbirinden ayrı düşünülemez” şeklinde konuştu.

‘BİZLERİ TUTUKLAYANLAR ADİL YARGILANSIN’

Dava dosyalarında gizli tanık beyanı dışında hiçbir delilin olmadığının altını çizen Erbey şunları söyledi: “Bizleri 5 yıl içerde hukuksuz bir şekilde tutan insanların işkenceye maruz kalmadan adil bir şekilde yargılanmalarını istiyoruz. Bu yargılamaların bölgede işlenen faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkmasına vesile olmasını istiyoruz. Bunun için tarafsız bir ‘hakikatleri araştırma komisyonu’nun kurulmasını istiyoruz. Kim ne yaptıysa bunun ortaya çıkması gerekiyor. Bu yargılanmalar buna hizmet ettiği sürece anlamlı olacaktır. Halen cezaevinde olan tutuklu ve hükümlüler için bir an önce adım atılmalıdır.”

Diyarbakır başta olmak üzere İstanbul ve birçok kentte ‘KCK operasyonu’ adı  altında yürütülen operasyonlarda, avukat, gazeteci, siyasetçi gibi birçok kesimden binlerce kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Sabotaj yalan sömürü gerçek

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa