Yunanistan'daki Türk ataşeler kayıp

Yunanistan'daki Türk ataşeler kayıp

Atina Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç'un aileleri ile birlikte günlerdir kayıp oldukları belirlendi.

Türkiye'nin Atina Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç'un aileleri ile birlikte günlerdir kayıp oldukları belirlendi.

Hürriyet'ten Yorgo Kirbaki'nin haberine göre, iki albayın aileleri ile birlikte nerede oldukları konusunda Atina'da herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Edinilen bilgilere göre, Türk Dışişleri Bakanlığı 7 Ağustos'ta Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndan Albay Yaşıtlı ve Albay Tunç'un akreditasyonlarının iptalini istedi. Yunan Dışişleri Bakanlığı da ayın gün akreditasyon iptalini gerçekleştirdi.

İki albayın ne zaman kayıplara karıştığı bilinmiyor. Albay Yaşıtlı ve Albay Tunç'un 29 Temmuz'da Atina yakınlarındaki Salamina Deniz Üssü'nde NATO'nun bir devir teslim törenine de davetli olmalarına rağmen katılmadıkları belirlendi. Ataşelerin aileleri ile birlikte toplam 8 kişi oldukları öğrenildi.

Yunan medyası, iki albayın darbeci gruba yakın oldukları şeklinde suçlanmalarından korkarak kayıplara karıştıklarını yazdı. Elefteros Tipos gazetesi, albayların İtalya'ya kaçmış olabileceklerini ileri sürdü. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Yunanistanataşe