Tariş grevi kararlılıkla sürüyor

Tariş grevi kararlılıkla sürüyor

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bulunan TARİŞ Entegre Üzüm İşletmelerinde çalışan işçilerin 8 Ağustos’ta başlayan grevi sürüyor. 

Hasan Hüseyin ERKOL 
Manisa 

Dün sabah fabrika önünde ana giriş kapısında direniş yapan işçileri gören İşletme Müdürü, greve çıkmayıp çalışan 40 dolayında işçi ve personeli yan giriş kapısından içeriye almak zorunda kaldı. Bunun üzerine grevdeki işçilerin de bu kapıya yönelmesi ile işçilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
320 işçinin mevsimlik olarak çalıştığı üzüm işletmesinde çoğunluğu kadın olan işçilerin 260’ı grevde bulunuyor. İşçiler kendi arkadaşları olan bazı hatırlı-torpilli işçilerin greve destek vermeyip işbaşı yapmalarına tepkili. Vardiya çıkışında, grev kırıcıları ve işletme yöneticilerini protesto ediyorlar. 

İşçileri desteklemek üzere az da olsa halktan da katılım olurken, Sendika yönetimi ilçenin pazar yerinde ve meydanlarında halkı bilgilendirme amaçlı el ilanları dağıttı. 

İşçilerin de üreticileri grevle ilgili bilgilendirmek ve desteklerini istemek amacıyla köy gezileri yapma talebinin olması grevin kararlılıkla devam edeceğini gösteriyor.

HALKI VE ÜRETCİLERİ BİLGİLENDİRİYORLAR

Dün ayrıca CHP Manisa milletvekilleri Tur Yıldız Biçer ve Özgür Özel, Alaşehir CHP ilçe örgütüyle beraber grevdeki işçilere destek ziyaretinde bulundu. 

Özgür Özel yaptığı konuşmada, alınteri ve gözyaşının dini, mezhebi, kökeni ve siyasi parti farklılığının olamayacağını belirterek, “Herkes Tariş’in son 15 yılda, iktidar partisi tarafından nasıl gözden çıkarıldığını, Türkiye’deki diğer üretici birlikleri gibi nasıl zor durumda bırakıldığını biliyor. Sizler de afaki taleplerle yola çıkmadınız. Çorba kaynasın, evde çocuğun yüzü gülsün, hep birlikte mutluluk, barış ve sağlık içinde yaşayalım istiyorsunuz. Bu haklı taleplerinizin yanındayız” dedi.       

Daha sonra fabrika içine giren milletvekilleri ve CHP heyeti işletme müdürü ve Tariş yöneticileriyle görüştü. Görüşme sonunda işçilere bilgi veren Özgür Özel, “Taleplerinizi ve haklılığınızı ilettik. Burasının da bir kooperatif olduğunu, üretici birliği olduğunu, bu dengeyi tutturup bugünü uzlaşı ile tamamlamak gerektiğini söyledik. Onlar kendi aralarında konuyu tekrar müzakere edeceklerini söylediler. İşin sonunda hakkınızı alacağınıza başarılı olacağınıza inanıyoruz” dedi.

Greve çıkan işçilerin üç temel talebi bulunuyor; eşit sürede çalıştırılmak, 100 lira dolayında ücret zammı ve 45 gün üzerinden hesaplanan kıdem tazminatlarının 30 güne düşürülmemesi. 
 

www.evrensel.net