Martı Projesi protesto edildi

Martı Projesi protesto edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Kabataş iskelesi ve meydanındaki "Martı Projesi" İstanbul Kent Savunması (İKS) protesto edildi.

İstanbul Kent Savunması (İKS) aktivistleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kabataş Martı Projesi'nin inşaatı nedeniyle 10 Ağustos'ta deniz trafiğine kapatılacağını duyurduğu Kabataş İskelesi önünde yaptıkları açıklama ile projeye karşı çıktı. "Beton martıya geçit yok" yazılı pankart açan aktivistler, yine "Beton martıya dur de" ve "Martı'yı istemiyoruz" yazılı dövizler taşıdı. 

Protesto eylemi sırasında sık sık "Kabataş bizimdir, İstanbul bizimdir" sloganları atılırken, grup adına açıkla yapan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim görevlisi Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, Kabataş İskelesi'nin günlük 100 bin yolcu taşıdığını belirterek, şeffaf ilerlemeyen projeye dair duydukları kaygılarını dile getirdi. 

Bayraktar, "Türkiye'nin içinde bulunduğu bu kırılgan dönemde, kamu görevlilerini ve kamu kurumlarını sorumluluğa davet ederek kullanılan dile dikkat etmelerini isteriz. Kentsel muhalefetin 'provokasyon' ile damgalanması, iktidar açısından kullanışlı bir araç olsa da sonunda kaybeden demokrasi olur" sözleriyle protesto eylemi sona erdi. (DİHA)
 

www.evrensel.net