‘Darbenin faturası halka kesilmesin’

‘Darbenin faturası halka kesilmesin’

Bursa'da Durmazlar Makine’de çalışan metal işçisiyle darbe girişimi ve OHAL'in işçi haklarına etkisini konuştuk.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa'da Durmazlar Makine’de çalışan metal işçisiyle bir araya geliyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası görevden almaların ardı arkasının kesilmediğini, ülkenin Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetildiğini söylüyor ve bu sürecin nereye kadar gideceğini merak ediyor. İşçiler aleyhine çıkarılan yasalara karşı ortak tavır takınmayan siyasilerin bugün meydanlarda birleştiğini anlatan işçi, siyasilerin onlara oy verenlerin sorunlarını görmezden gelmesine tepkili. 

Bu karışık gündemde yaşananları kendi gözünden anlatan metal işçisi, “3 yıldır Durmazlar Makine’de çalışıyorum” diye söze başlıyor ve devam ediyor: “15 Temmuz’dan sonraki günlerde herkes darbeyi konuşuyordu. Ama zaman geçtikten sonra herkes yaşamına geri döndü. TV’ler de akşamları darbe girişimi yönünde haberler olmasa sokaklarda korna çalınmasa demezsiniz ki bu ülkede kısa zaman önce darbe girişimi yaşandı.”

Ülkede yaşananların o kadar hızlı değiştiğini söyleyen işçi sözlerine şöyle devam etti: “İlk günlerde herkesin dilinde idam vardı ama şimdi o çok dillendirilmiyor. Halen dillendirenler var.  Fabrikada açıktan bugün nöbete gideceğim diyen var, ne geleceğim diyen de var. Benim şahsi görüşüm düne kadar birlikte hareket edenler şimdi düşmanlaşmışlar. Bunun tek sebebi çıkar kavgası başka bir şey değil. Bu çıkarlarına bu kavgalarına bizleri karıştırmasınlar başka bir şey istemiyorum. Siyasi liderler bugün işçilere yönelik onlarca saldırı olmasına rağmen ortak bir duruş sergilemediler. Ama pazar günkü mitingde oldular. Onlara oy veren işçiler halen bu partilerin çoğunu destekliyor. Ama bu desteklerinin karşılığını kendilerine yönelen saldırılar karşısında da görse fena mı olur?” 

Darbe girişimi sonrası “Oyumu AKP’ye vereceğini” diyenlerin olduğuna aktaran işçi, “Ama işçilerin istemediği birçok yasayı geçiren ve geçirmek için çabalayan bu hükümetin olduğunu da unutmamak gerekir.  Bugünler bir şekilde geçecek fakat geçerken elimizden de birçok hakları alıp geçmesine izin vermememiz gerek. Darbe girişiminde bulunanlar cezalarını elbette ki çeksin ama bunun faturası bizlere ilerde kesilmesin. Kesilip kesilmeyeceğini de ilerleyen günlerde göreceğiz” diye konuştu.

www.evrensel.net