10 Mayıs 2012 15:12

‘Toplumsal yaşamı savunmaya devam edeceğiz’

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB ve bağlı odaları hedef alan, madenci şirketinin sahibi olduğu Bugün gazetesine sert tepki gösterdi. Soğancı gazetenin kendilerini hedef almasını, “Bergama’daki altın arama ve çıkarma faaliyetlerine karşı verdikleri mücadele ve davalık olmalarına” bağladı.TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, bağl

‘Toplumsal yaşamı savunmaya devam edeceğiz’

Paylaş

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, bağlı odaların başkan ve yöneticileri ile bugün bir basın toplantısı yaptı. “Yandaş medya” Bugün gazetesinin “Odalara da Reform Şart” , “Reform Talebine Destek Yağdı” ve “Meslek Odalarına Reform Yolda” manşetleri atarak üst üste yayınlarla kendilerini hedef aldığını belirten Soğancı, “Saldırı niteliğinde olan bu ‘haberlerle’, kamuoyu nezdindeki saygın konumumuza gölge düşürülmeye, mesleki faaliyetlerimiz hakkında kuşku uyandırılmaya ve karalamaya çalışılmaktadır” dedi.

SAHİBİNİN SESİ BUGÜN

Meslek camialarından bile olmayan bir takım kişilere ve adı belirtilmeyen bir-iki mühendise dayandırılan ‘haberler’ ve yorumların “sübjektif bir kurgu” ile oluşturulduğunu belirten Soğancı, bu ‘haberler’le Bugün gazetesinin sahibi arasındaki bağlantının altını çizdi.

Gazetenin sahibinin, Koza davetiye işi ile başlayıp, Eti-Gümüş ihalesine giren, ardından Bergama Altın Madenleri’ni Normandy Madencilik’ten devralan kişi olduğunun altını çizen Soğancı, “TMMOB’nin Bergama’daki altın arama ve çıkarma faaliyetleri nedeniyle davalık olduğu, Koza Grubu’nun sahibidir. Bu nedenle bu tür haberlerin yayınlanması çok da şaşırtıcı olmamıştır” dedi.

Yetkili oldukları LPG sızdırmazlık kontrolleri, asansör periyodik kontrolleri gibi çalışmaların sorun gibi sunulmasını eleştiren Soğancı, “Bu durum en hafif tabirle vermekte olduğumuz kamusal hizmete saygısızlıktır” dedi. Bu yayınlarla, Odalar hakkında bir tartışma varmış gibi gerçek dışı bir izlenim yaratılmak istendiğine de vurgu yapan Soğancı, tüm faaliyetlerinin yasa ve yönetmeliklerle belirlendiğine dikkat çekti.

‘TİCARETHANE VE ŞİRKET DEĞİLİZ’

Bu yayınlarda, TMMOB ve bağlı odaların gelirlerine yönelik kurumları karalamayı amaçlayan mesnetsiz ve yanlış görüşlere yer verildiğini de belirten Soğancı, “meslektaşlarına ve topluma hizmet veren kuruluşlar oldukları gerçeğinin örtbas edilmek” istendiğini söyledi.

“Birer ticarethane ya da şirket” olmadıklarının altını çizen Soğancı, dönemsel raporlarında gelir ve giderlerinin tüm açıklığıyla ortaya konulduğunu da hatırlattı. Soğancı, “gelir giderlerin Genel Kurullarda bir sayfa olarak çıkarıldığı gibi ahlaksız bir yorumun kabul edilmesi mümkün değildir. Gerçek haberciler için, kendi denetim mekanizmalarının yanı sıra ilgili Bakanlıkların mali ve idari denetimine de açık olan, bütçesi bakımından şeffaflığı ve açıklığı ilke edinmiş olan Odalarımızın mali raporlarına erişim son derece basit ve kolaydır” dedi.

‘BİZİ ENGEL GÖRÜYORLAR’

Bu yayınlarda birlik ve odaların işleyişine müdahale edildiğini, iktidar eliyle birliğin daha sembolik ve işlevsiz hale getirilmesi, yeniden yapılanma gibi önerilere de yer verildiğini aktaran Soğancı, önünde hiçbir engel görmek istemeyenlerin kendilerini “engel” olarak gördüklerini söyledi.

Katliam gibi iş cinayetlerinin sorumlusunun da bu anlayış olduğunu kaydeden Soğancı, mesleklerinin insan hayatıyla ilgili olduğunu ve insan hayatını ve kamu yararını savunan kurumlarının ‘ideolojik’ bulunmasının da ancak ‘ideolojik’ bir yaklaşımı benimseyenler tarafından yapılabileceğini söyledi. Çalışma yaşamının, mühendislik bilimlerinin uygulanması gereken işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin dışında tutulduğuna, insanca barınma hakkının ve deprem gerçeğinin gerektirdiği, yapı denetimi, enerji, tarım, orman, su kaynakları ve kentlerin yönetimi gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim, periyodik kontrol, ölçüm vb. bilimsel–teknik kriterlerinin devre dışı bırakıldığına da dikkat çeken Soğancı, Son mevzuat değişiklikleri ile mesleki alanlarının daha da daraltıldığını söyledi. Soğancı, tüm bu baskılara rağmen ülkeye, topluma, mesleğe ve meslektaşlarına ilişkin sorumluluklarını aynı anlayışla yürütme kararlılığında olduklarının altını çizdi.
(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Sanatta kültürde yalanlar ve gerçekler’

SONRAKİ HABER

Nobel ödüllü 51 aydından Türkiye’ye açlık grevi çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa