Soma patronu da kurtuluşu 'PKK, DHKPC, FETÖ'de buldu

Soma patronu da kurtuluşu 'PKK, DHKPC, FETÖ'de buldu

Soma duruşmasında konuşan Soma Patronu Can Gürkan: Ülkemiz PKK, DHKPC, FETÖ saldırısı altındadır. Terör saldırısı olma ihtimali araştırılmalı.

Manisa’da 13 Mayıs 2014 te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 9. duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen Soma duruşmasına Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın savunması damga vurdu. Gürkan, savunmasında "Ülkemiz PKK, DHKPC, FETÖ saldırısı altındadır. Bunun terör saldırısı olma ihtimali araştırılmalıdır” dedi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 6'sı tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 9'ncu duruşmasının ilk oturumu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam ediliyor. Duruşmada ilk olarak konuşan müşteki avukatlarından Selçuk Kozağaçlı madende ne yanarsa yansın yarım saatte tüm galerileri dolduracak kadar duman üretmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, meselenin çok karışık olmadığını A panosu ve Metan değerleri dikkatlice okunduğunda durumun görüleceğini söyledi. 

‘HARİTALARLA OYNANMIŞ’

Ocağın havalandırma planlarında oynandığını ve harita üzerinden yeni havalandırma modellerinin yaratıldığını aktaran Kozağaçlı, 140 ayak havalandırmasındaki harita tahribatına dikkat çekti. Ocakta taşeron sisteminin olduğunu söyleyen Kozağaçlı, belgelerde 2014 yılında taşeron yerine baca şefinin yazıldığını kaydetti.

‘GÜRKAN'IN GÖRÜNTÜLERİNİ GÖSTERDİ’

Kozağaçlı, daha önce madene inmediğini ve yalnızca şirketin finans işi ile uğraştığını iddia eden tutulu sanık Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı maden ocağı içerisindeki görüntülerini göstererek yalanladı. “Bu madende olası kast ile insan öldürüldü” diyen Kozağaçlı, tüm sanıkların tutuklu hallerinin devamını istedi. 

‘TERÖR SALDIRISI OLMA İHTİMALİ ARAŞTIRILMALI’

Ancak duruşmaya savunma için söz alan Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın sözleri damga vurdu. Gürkan, savunmasında Kozağaçlı’nın açıklamalarının gerçek iddiası olmadığını belirterek, "Ülkemiz PKK, DHKPC, FETÖ saldırısı altındadır. Bunun terör saldırısı olma ihtimali araştırılmalıdır” dedi. Gürkan’ın bu savunmasına, salondaki aileler "yalancı, sahtekar" diye tepki gösterdi.

‘BİLİRKİŞİ FETÖ'CÜ OLABİLİR!’

Bilirkişi raporunun FETÖ’cülerden alınan talimat ile yazılmış olabileceğini iddia eden Gürkan, “Bu bilim adamları talimatı nerden almışlar. Bu adamlar bir iradeden talimat almadan bilimi göz ardı ederek bu raporu yazamaz” diye belirtti.

Öte yandan iddianameyi hazırlayan savcılardan birinin de darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklandığı öğrenildi. 

Duruşmada, sanık avukatların talepleri alınıyor. 

AİLELER: SOMA KATLİAMI NE FITRATTIR NE DE SABOTAJ

Duruşma öncesinde aileler, ölen yakınlarının isimlerinin yazılı olduğu pankartı açarak basın açıklaması yaptı. 
Aileler adına konuşan İsmail Çolak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündeme getirilen Soma madenci katliamının Fethullahçıların bir sabotajı olduğu iddialarına tepki göstererek, "Bizler tanığıyız. Soma'da yaşanan katliamdır. Bu katliam ne FETÖ'nün ne de başka birisinin sabotaji değildir. Soma katliamı sermaye, siyaset, sarı sendika üçlüsünun sorumlu olduğu bir işçi katliamıdır" dedi.

Çolak, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin zorunlu kıldığı denetlemeleri yapmayan yaptırmayan, katliamdan kısa süre önce Eynez Maden Ocağı'nı "en güvenli maden" ilan eden, enerji politikaları ile emek sömürüsünü var eden "siyaset" ve siyasetçilerin Soma katliamından sorumlu olduğunu vurguladı. 
Çolak, "İşçilere en alt düzeyde eğitim bile vermeden yer altına sokan, en temel iş güvenliği önlemlerini almayan, havalandırmanın sorunlu olduğunu bildiği halde binlerce işçiyi madene sokan sermaye, katliamdan sorumludur" dedi. 
Çolak, işe alımlardan itibaren işveren ile hareket eden, seçimlerini işçilerin ellerine tutuşturduğu zarflar ile yapan, işçilerin şikayetlerini dinlemeyen, madenin ısındığını söyleyen işçilere 'beğenmiyorlarsa çalışmamalarını soyleyen, dayıbaşılık sistemini pekiştiren işçiler üzerinden para kazanan ama onlar için birşey yapmayan "sarı sendika"nın katliamdan sorumlu olduğunu söyledi. 
Fıtrat açıklamalarının kabul görmemesi gibi sabotaj iddialarının da kamuoyu nezdinde kabul görmeyeceğini belirten Çolak, "Ailelerin talebi tek ve nettir. Göz göre göre gelen Soma katliamının tüm sorumluları bir gün yargılanacak ve hak ettikleri cezayı alacaktır" dedi.

KENDİLERİNİ TEMİZE ÇIKARMA TELAŞINDALAR

Akademisyen Özgür Müftüoğlu: Yaşanan son gelişmeler toplumun her alanında, siyasi iktidarın ve sermayenin kendini temizleme fırsatı olarak görülüyor. Toplumsal olarak bütün olumsuzluklar cemaat üzerinden aklanmaya çalışılıyor. Mesela Gezi’nin buna bağlanması gibi. Ama iş en sonunda Soma’ya geldi. Yaşanan katliamda işçi emekçilerin karşı karşıya kaldığı vahşi üretim sisteminin hiçbir rolü yokmuş gibi, devletin de göz yumduğu insanlık dışı çalışma koşulları yokmuş gibi traji komik bir şekilde terör örgütü örgütü diye buna bağlamaya çalışıyorlar ve kendilerini aklamaya çalışıyorlar. İşçilerin anlatımlarıyla da ortaya çıkan çalışma koşullarını ve neden olduğunu sorgulamayacaksınız, yargılanma aşamasında yok müfettiş yok hakim böyle diye başka yere götüreceksiniz. Bütün alanlarda ve emek alanında da günahı olanlar FETÖ diye bir örgüte bağlayıp kendilerini temizleme telaşında.(Manisa/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2016 19:14
www.evrensel.net